Akumulator do łodzi – poradnik dla kupujących

Jaki akumulator do łodzi wybrać? Dziś na blogu przedstawiamy poradnik, który rozwieje różne – mniejsze i większe – wątpliwości przed zakupem. Różne są rodzaje akumulatorów – niektóre bardziej, a inne mniej nadają się do silnika łodzi. Podpowiadamy, które z naszej oferty najlepiej sprawdzą się w tych trudnych, a często wręcz ekstremalnych warunkach. 

Akumulatory do łodzi i ich rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów do łodzi to tradycyjne z ciekłym elektrolitem, czyli kwasowe, żelowe, AGM i Li-on. Jeśli chodzi o modele kwasowe, to nie mogą to być klasyczne akumulatory samochodowe, bo nie nadają się do głębokiego rozładowania.

Na pokład niewielkiej łodzi można zdecydować się na akumulator Li-on, bo ma niewielkie wymiary i wagę. Akumulatory do łodzi dopasowuje się pod kątem tego, co dokładnie mają zasilać – silniki spalinowe, silniki elektryczne, urządzenia pokładowe. Istnieją też wielozadaniowe akumulatory do łodzi, które pełnią kilka funkcji jednocześnie i można nimi zasilać zarazem akumulatory rozruchowe, jak i inne urządzenia pokładowe. 

Akumulator do łodzi - jaki wybrać? Poradnik

Akumulator do łodzi – pożądane cechy

Dobry akumulator do łodzi to produkt:

 • lekki
 • cechujący się wysoką żywotnością i  wytrzymałością cykliczną
 • szybko się ładujący
 • o dobrej wydajności prądowej
 • o dużej gęstości energii
 • z niskim poziomem samorozładowania
 • bezobsługowy
 • dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego łodzi

Akumulator do łodzi należy dopasować pod kątem wielkości pływającego pojazdu i jego obciążenia (takie wartości można znaleźć na stronie internetowej producenta lub w specyfikacji technicznej, dołączonej do opakowania po zakupie). Znaczenie ma także długość rejsu i dystans, jaki planujemy pokonać. Niemniej istotna jest liczba dodatkowego wyposażenia, które będzie zasilane tym akumulatorem – im jest go więcej, tym bardziej wydajny i “mocniejszy” powinien być akumulator. 

 • Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 24V 100Ah
  Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 24V 100Ah
  4,099.00 
 • Akumulator LiFePo4 Energy Plus BT 12V 100Ah 200Ah bluetooth
  Akumulator LiFePo4 Energy Plus BT 12V 100Ah 200Ah bluetooth
  2,399.00 4,699.00 
 • Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 12V 100Ah 200Ah
  Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 12V 100Ah 200Ah
  2,199.00 4,499.00 

Akumulator do łodzi – który wybrać z naszej oferty?

W charakterze akumulatora do łodzi najlepiej spiszą się propozycje z kolekcji akumulatorów LifePo4. Dlaczego? Bo te litowo-żelazowo-fosforanowe akumulatory wykazują się wyjątkową żywotnością i wydajnością prądową, a ponadto są lekkie i błyskawicznie się ładują. Kolejne ich zalety to niska waga, istotna szczególnie na małych łodziach, gdzie każdy dodatkowy kilogram na pokładzie ma znaczenie. Nie bez znaczenia są także inne ich zalety: szeroki zakres pracy napięć, wszechstronność zastosowania i duża gęstość energii. Jedynym minusem jest stosunkowo wysoka cena, jednak przeliczając to na ich żywotność, szacowaną na 10 do 25 lat, koszty są znacznie niższe niż w przypadku akumulatorów AGM lub żelowych. 

Jaki akumulator do łodzi?

Czy akumulatory żelowe do łodzi to dobry pomysł?

Akumulatory żelowe do łodzi to popularne zapytanie w internecie. Wiele osób, rozważając zakup dodatkowego źródła zasilania, rozważa właśnie taki model. Dlaczego i czy to dobry pomysł? Akumulatory żelowe do łodzi są najczęściej stosowane w tych pływających pojazdach. Dlaczego? Ze względu na dużą pojemność w stosunku do niewielkiego rozmiaru i wagi, dobre radzenie sobie z głębokim rozładowaniem, a także wysoką szczelność, która jest bardzo pożądana na pokładzie – szczególnie w kontakcie z wodą, która jest wszechobecna podczas dryfowania wśród fal. Jeśli jednak chodzi o ich żywotność, to jest 3-4 razy mniejsza niż akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych.

Zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty naszego sklepu z akumulatorami, gdzie znajdują się produkty idealne do łodzi, pontonów, paneli fotowoltaicznych i wielu innych celów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *