Jak działa akumulator?

Dziś na blogu poradnikowy artykuł o podstawowych zasadach na temat tego, jak działa akumulator. Przedstawimy także, ile waży akumulator, a także jakie są jego rozmiary i wymiary. 

Jak działa akumulator?

Jak działa akumulator? Schemat działania tego urządzenia zależy od tego, z jakim akumulatorem mamy do czynienia. W najprostszym ujęciu tego tematu akumulator służy do gromadzenia energii, a następnie pobiera się ją z niego, gdy zachodzi taka potrzeba (w przypadku akumulatora samochodowego będą to wszelkie sytuacje, gdy potrzebne jest zasilanie, a silnik pojazdu nie jest uruchomiony, np. po włączeniu świateł awaryjnych podczas postoju). Akumulatory zaliczane są do ogniw wtórnych, można zatem je wielokrotnie rozładowywać i doładowywać. Inaczej rzecz ma się z ogniwami pierwotnymi, np. większością rodzajów baterii, które po jednokrotnym użyciu nie nadają się do ładowania, tylko do wyrzucenia. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zarówno baterie, jak i akumulatory są specyficzną kategorią odpadów. Nie powinno się ich wyrzucać do zwykłego, miejskiego kosza na odpady mieszane, bo grozi to karami finansowymi. Powinny one trafić do specjalnych pojemników, a następnie poddać recyklingowi, by móc z nich odzyskać jak najwięcej surowców. 

Akumulator – bez względu na rodzaj – posiada elektrodę dodatnią i ujemną, są one zanurzone w elektrolicie, a całość zamknięta w pojemniku z plastiku lub innego tworzywa. W zależności od typu tego urządzenia, elektrody są wykonane z innych materiałów – przykładowo w akumulatorze kwasowo-ołowiowym obydwie elektrody zostały wykonane ze związków ołowiu, a zanurzone są w rozcieńczonym kwasie siarkowym. 

Dodatnią i ujemną końcówkę akumulatora można połączyć akumulator z obwodem elektrycznym np. pojazdu osobowego, kampera czy fotowoltaiki. Poza elektrodami akumulator składa się także z ogniw – każde z nich wytwarza określone napięcie. Obecnie dużą popularnością cieszą się akumulatory 12V,  najczęściej składają się one z 6 ogniw, każde wytwarza napięcie na poziomie nieco ponad 2 V.

Ile waży akumulator?

Ile waży akumulator? To także zależy od jego rodzaju, a także napięcia i pojemności. W obrębie jednej linii produktowej – np. popularnej serii akumulatorów LifePo4 – różna jest waga poszczególnych modeli:

  • 12V 100 Ah waży 15,7 kg
  • 12V 200 Ah – 23,5 kg
  • 12V 400 Ah – 42,52 kg
  • 12V 500 Ah – 51kg
  • waga akumulatora LIFEPO4 24V 100Ah to 29,8 kg

Waga akumulatora może znacznie się różnić w zależności od jego typu, pojemności i zastosowania. Oto przybliżone wagi niektórych popularnych typów akumulatorów:

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe (typu „kwasowego”): Akumulatory kwasowo-ołowiowe są jednymi z najcięższych akumulatorów. Ich waga zależy od pojemności i konstrukcji, ale na ogół wahają się od kilku kilogramów do kilkudziesięciu kilogramów. Na przykład, standardowy akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności 12V i 50 Ah może ważyć około 15-20 kg.
  • Akumulatory litowo-jonowe: Akumulatory litowo-jonowe są znacznie lżejsze niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich waga również zależy od pojemności i konkretnego modelu, ale na ogół są znacznie lżejsze. Dla przykładu, bateria litowo-jonowa o pojemności 36V i 10 Ah może ważyć około 2-3 kg.
  • Akumulatory żelowe: Akumulatory żelowe są zazwyczaj nieco cięższe niż akumulatory litowo-jonowe, ale lżejsze niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich waga może wynosić od kilku do kilkunastu kilogramów, w zależności od pojemności i modelu.

Ważne jest, aby pamiętać, że podane wagi są tylko przybliżone i mogą się różnić w zależności od producenta i specyfikacji konkretnego akumulatora. Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji dotyczących wagi konkretnego akumulatora, najlepiej skonsultować się z producentem lub sprawdzić specyfikację techniczną danego modelu.

Wymiary akumulatorów

Jeśli chodzi o wymiary akumulatorów, to także panuje wśród nich ogromne rozróżnienie. Przytoczone już wcześniej produkty z linii LifePo4 mają następujące wymiary:

  • 12V 100 Ah – 49 x 24 x 22 cm
  • 12V 200 Ah – 49 x 24 x 22 cm
  • 12V 400 Ah – 56 x 30 x 24 cm  
  • 12V 500 Ah – 61,5 x 35,5 x 30,5 cm
  • Akumulator 24V 100 Ah – 28 x 58 x 29 cm

Kiedy rozmiary akumulatorów mają znaczenie?

Rozmiary akumulatorów mają znaczenie przede wszystkim w sytuacjach, gdy poszukujemy akumulatora do niewielkiego pojazdu, jak skuter, motor czy rower elektryczny. Wówczas wymiary, kształt oraz waga mają ogromne znaczenie, bo muszą zmieścić się w miejscu, gdzie znajduje się wymagająca wymiany na nową używana wcześniej bateria. Rozmiary akumulatorów to także ważne kryterium podczas zakupu urządzenia do pontonu, łodzi lub kampera. Każdy pojazd – zarówno poruszający się po lądzie, jak i wodzie – ma jakąś maksymalną ładowność, dlatego warto starannie zaplanować, co znajdzie się na jego pokładzie i zredukować ten ciężar do niezbędnego minimum. Im więcej jest bagażu, tym większe jest spalanie benzyny. 

Aktualna oferta naszego sklepu z akumulatorami.

Najnowsze wpisy

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

Jaki akumulator kupić?

Jaki akumulator do przyczepy kempingowej?

Jaki akumulator do wózka inwalidzkiego?

Jaki akumulator do kosiarki traktorka?

Jaki akumulator do zasilania awaryjnego?

Jaki akumulator do autka dla dzieci?

Jaki akumulator do pieca CO?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?