Jak działa magazyn energii?

Dziś na blogu wyjaśniamy, jak działa magazyn energii, czyli nowość w naszym asortymencie. Podpowiemy także, kto powinien rozważyć zakup takiego produktu oraz jakie są jego najpowszechniejsze zastosowania. 

Proste wyjaśnienie, jak działa magazyn energii

Jak działa magazyn energii? Jak sama nazwa tych urządzeń sugeruje, że jest to rozwiązanie, służące do przechowywania energii. Są one coraz popularniejsze w prywatnych mieszkaniach i domach – w Europie z roku na rok rośnie liczba użytkowników, a ceny urządzeń sukcesywnie spadają. W magazynie energii przechowuje się prąd – szczególnie w przypadku instalacji fotowoltaicznych, które produkują nadwyżki prądu – jest to opłacalne rozwiązanie, bo pozwala na odłożenie konsumpcji tej energii w czasie. 

Jak działa magazyn energii? To zależy od tego, jakiego rodzaju jest to urządzenie. Magazyny energii mogą przyjmować postać elektrowni szczytowo-pompowych, kół zamachowych czy też superkondensatorów. W przydomowych instalacjach fotowoltaicznych największą popularnością cieszą się magazyny bazujące na akumulatorach. Również w ich obrębie można wyróżnić kilka typów – najczęściej sięga się po akumulatory kwasowo-ołowiowe, litowo jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe, czyli wykonane w technologii LifePO4

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak działa magazyn energii bazujący na akumulatorach, bo właśnie takie produkty znajdują się w naszej ofercie. Energia w akumulatorze jest przechowywana w postaci substancji chemicznej aż do momentu, kiedy zaistnieje potrzeba jej wykorzystania. W przypadku instalacji fotowoltaicznych na przykład nocą, w sezonie zimowym lub podczas pochmurnych dni. W takich momentach energia z akumulatora zostaje przekształcona w prąd i zasila domową instalację. Przed zakupem domowego magazynu energii warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakiej mocy i pojemności akumulatora potrzebujemy. 

  • Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LiFePO4 6000 cykli ogniwa CATL
    Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LiFePO4 6000 cykli ogniwa CATL
    14 499,00 
  • Produkt w promocji
    Magazyn Energii Li-Wall SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LiFePO4 LCD
    Magazyn Energii Li-Wall SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LiFePO4 LCD
    5 999,00 

    Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 5 999,00 .

  • Produkt w promocji
    Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LiFePO4 LCD
    Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LiFePO4 LCD
    9 199,00 

    Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 9 199,00 .

Kto powinien rozważyć zakup takiego produktu?

Magazyn energii ma szerokie zastosowanie – najczęściej jest on używany do zasilania instalacji fotowoltaicznych. Jakiego rodzaju? Sprawdzi się do instalacji fotowoltaicznej on-gird. Tego typu system działa w taki sposób, że produkowana energia jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. W nocy lub w sezonie zimowym, gdy instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości prądu na potrzeby gospodarstwa domowego, oddany do zakładu energetycznego prąd można odebrać w 80%. By było to możliwe, niezbędne jest kupienie i zainstalowanie inwertera zmieniającego prąd stały na zmienny. W tym wypadku można zastosować magazyn energii, ale by było to możliwe, należy zamontować inwerter hybrydowy, który przekazuje energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych do akumulatorów oraz odpowiada za odzysk energii, gdy jest taka potrzeba.

jak działa magazyn energii bazujący na akumulatorze

Magazyn energii w instalacji fotowoltaicznej off-grid? To także dobry pomysł, aczkolwiek bardziej kosztowny niż w modelu on-grid. Dlaczego? Bo wymaga zakupu specjalnego inwertera, przeznaczonego wyłącznie do regulowania napięcia magazynu energii. Ma to na celu zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej przed cofaniem się energii do panelu, co w najgorszym wypadku mogłoby je uszkodzić. Instalacja off-grid jest polecana wszędzie tam, gdzie dostawy prądu są nieregularne, przerwy częste, a warunki pogodowe nie sprzyjają gromadzeniu wystarczającej ilości energii. 

Jak działa magazyn energii? Podsumowanie i wnioski

W dużym uproszczeniu można zatem podsumować, jak działa magazyn energii. Schemat opiera się na przechowywaniu energii i wykorzystywaniu jej w momentach braku zasilania z sieci energetycznej.  Posiadacze magazynów energii mają zapewnione bezpieczeństwo energetyczne. Magazyny energii to zróżnicowany asortyment – popularne i chętnie stosowane w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych są modele bazujące na akumulatorach, np. akumulatory LifePO4

Najnowsze wpisy

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

Jaki akumulator kupić?

Jaki akumulator do przyczepy kempingowej?

Jaki akumulator do wózka inwalidzkiego?

Jaki akumulator do kosiarki traktorka?

Jaki akumulator do zasilania awaryjnego?

Jaki akumulator do autka dla dzieci?

Jaki akumulator do pieca CO?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?