Jaki akumulator do wózka widłowego?

Wózek widłowy jest nieodzownym elementem w magazynach, halach produkcyjnych i placach budowy.  Jest to urządzenie, które w znaczący sposób ułatwia przemieszczanie ciężkich ładunków. W tym kontekście wybór odpowiedniego akumulatora ma kluczowe znaczenie, ponieważ ma on za zadanie zapewnić niezbędną moc i odpowiedni długi czas pracy. Aktualnie na rynku jest wiele propozycji, zatem jaki akumulator do wózka widłowego? Dowiesz się w tym artykule.

Opcje zasilania wózków widłowych

Istnieją różne opcje dostarczania energii do tego urządzenia lecz wyróżniamy  3 podstawowe typy zasilania:

Gazowe – polega na spaleniu gazu, takiego jak propan lub LPG, w silnikach, które generują energię napędową. Ten model zasilania stosowany jest w miejscach, gdzie dostęp do energii jest ograniczony lub całkowicie niemożliwy.

Spalinowe – opiera się na zastosowaniu silników spalinowych, których zadaniem jest spalanie paliwa typu olej napędowy. Celem jest generowanie energii napędowej. Ten typ zasilania świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma możliwości podpięcia sprzętu do zasilania.

Elektryczne – ten rodzaj zasilania wykorzystuje akumulatory do przechowywania energii elektrycznej, która następnie trafia do silnika elektrycznego i jest używana do jego zasilania. Ten typ zasilania charakteryzuje się cichą pracą, co znacznie wpływa na komfort pracy. Jego kolejną zaletą jest brak emisji spalin, zatem świetnie sprawdzi się w budynkach i halach, a także jest to świetna alternatywa aby wspierać naszą planetę.  Jednym z najważniejszych atutów są niskie koszty eksploatacji, ponieważ nie ma potrzeby zakupu paliwa, gazu, a także konserwacji silnika.

Rodzaje akumulatorów do zasilania wózka widłowego

Istnieją różne rodzaje akumulatorów stosowanych w wózkach widłowych, lecz każdy z nich ma swoje wady i zalety. Oto najczęściej stosowane rodzaje akumulatorów:

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe – ich największą zaletą jest niska cena, lecz ten typ cechuje się ograniczoną żywotnością cyklu ładowania i rozładowania. Wymaga także częstej konserwacji, w postaci dolewki wody destylowanej.
  • Akumulatory żelowe – ten typ akumulatorów wyróżniają się tym, że posiadają elektrolit w formie żelu. W porównaniu do kwasowo-ołowiowych są bardziej odporne na wycieki, co czyni je bezpieczniejszymi.
  • Akumulatory niklowo-kadmowe – wyróżniają się wysoką odpornością na cykle ładowania i rozładowania. Ich zaletą jest szybki czas ładowania, lecz nie cieszą się one wysokim zainteresowaniem ze względu na zawartość kadmu – substancji toksycznej i szkodliwej dla środowiska.
  • Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) – charakteryzują się wysoką stabilnością chemiczną oraz termiczną, co gwarantuje długi okres życia akumulatora.  Ich największym minusem jest cena ponieważ są droższe od pozostałych, lecz warto zastanowić się nad wyborem tego typu akumulatora, ze względu na największy potencjał do długotrwałego zastosowania w wózku widłowym.

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Poszukując akumulatora do wózka widłowego warto pod uwagę wziąć kilka kluczowych czynników:

  • Rodzaj wózka widłowego –  model wózka widłowego może wymagać różnego typu akumulatora, dlatego ważne aby dobrać go tak, aby był kompatybilny z konkretnym modelem wózka.
  • Technologia akumulatora – każdy rodzaj akumulatora posiada swoje słabe i mocne strony dlatego warto rozważyć, który typ będzie odpowiadał potrzebom i warunkom pracy.
  • Koszty eksploatacji  oprócz koszów zakupu akumulatora, warto wziąć pod uwagę koszty związane z jego używaniem, takie jak koszty ładowania czy konserwacji.
  • Pojemność akumulatora – określa ilość energii elektrycznej, które urządzenie może przechowywać i dostarczyć w określonym czasie.  Im większa pojemność tym dłuższy czas pracy akumulatora, bez konieczności jego ładowania.
  • Żywotność – akumulator powinien cechować się długą żywotnością, dzięki czemu koszt eksploatacji znacznie się zmniejszy, warto również zwrócić uwagę na koszt konserwacji urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz akumulatory LiFePo4 do wózków widłowych, które spełniają swoje zadanie, zapewniając niezawodność, wysoką wydajność, a także mają dobrą jakość w stosunku do ceny.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego akumulatora do wózka widłowego to kwestia indywidualna zależna od własnych potrzeb. Warto rozważyć zakup akumulatora, który posłuży nam na wiele lat i nie będzie wymagał dużych kosztów eksploatacji.

Najnowsze wpisy

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

Jaki akumulator kupić?

Jaki akumulator do przyczepy kempingowej?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?