Dofinansowanie Mój Prąd 4.0

Już wkrótce rusza nabór na dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 4.0. Wniosek można złożyć już od 15 kwietnia 2022 roku. Jakie w tym roku są kwoty dofinansowania? Dotacja dla jednego gospodarstwa domowego może w sumie wynieść ponad 20 tysięcy złotych.

Ważne zmiany

Najważniejsza zmiana, jaka zaszła w tegorocznej edycji, to fakt, że z dofinansowania będą mogli skorzystać:

 • prosumenci rozliczający się w nowym systemie net-billingu. Na czym polega ten system? Wszedł on w życie 1 kwietnia 2022 roku i opiera się na tym że prosument sprzedaje nadwyżki prądu po określonej, hurtowej cenie. Jeśli zaś kupuje energię, to po takiej samej cenie jak pozostali odbiorcy.
 • dotychczasowi prosumenci, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na nowy system net billing.

Mój Prąd 4.0 – czym jest ten program?

Mój Prąd 4.0 to już czwarta edycja popularnego programu, który ma zachęcić Polaków do  produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Złożenie wniosku Mój Prąd może zaowocować zwrotem do 50% kosztów instalacyjnych. Bieżący 2022 rok przyniesie już czwartą edycję programu, mającego wspierać rozwój energetyki prosumenckiej. Niemniej istotne jest, że przyczyni się to do zobowiązań Polski w zakresie pozyskiwania coraz więcej energii przy pomocy energetyki odnawialnej.

Mój Prąd 4.0 odróżnia się od poprzedniej edycji tego programu tym, że w tegorocznej odsłonie pojawi się dofinansowanie do innych niż instalacje fotowoltaiczne urządzeń, jak magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią.

źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/rusza-czwarta-edycja-programu-moj-prad-i-nowy-system-rozliczen-dla-prosumentow-to-kolejny-krok-w-kierunku-rozwoju-sektora-fotowoltaiki

Mój Prąd 4.0. – ważne daty

Wniosek w programie Mój Prąd 4.0., można złożyć od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r.

Uwaga: data zamknięcia naboru jest umowna, bo w przypadku wyczerpania środków zostanie przesunięta.

Mój Prąd 4.0. – kwoty dofinansowania

Jakie są konkretne kwoty dofinansowania w tegorocznej edycji programu Mój Prąd? Przedstawiają się one następująco:

 • fotowoltaika – do 4 tys. złotych (lub do 5, jeśli wnioskodawca będzie rozliczał także pozostałe elementy instalacji przewidziane w programie)
 • magazyn energii – do 7,5 tys. złotych
 • magazyn ciepłej wody użytkowej – do 5 tys. złotych
 • domowy system zarządzania energią – do 3 tys. złotych

źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/rusza-czwarta-edycja-programu-moj-prad-i-nowy-system-rozliczen-dla-prosumentow-to-kolejny-krok-w-kierunku-rozwoju-sektora-fotowoltaiki

Na czym polega program Mój Prąd?

W ramach programu Mój Prąd, po złożeniu odpowiedniego wniosku, można uzyskać dofinansowanie do własnej instalacji fotowoltaicznej lub – od tego roku – także innych źródeł prądu np. wspierających elektromobilność, takich jak punkty ładowania samochodów elektrycznych. 

Kto może otrzymać dofinansowanie Mój Prąd i w jakiej kwocie?

O dofinansowanie Mój Prąd mogą ubiegać się osoby fizyczne, które posiadają urządzenia wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby i mają zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Dotychczas program obejmował fotowoltaikę o mocy od 2 kW do 10 kW. Zasady, panujące w programie Mój Prąd, głoszą, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% całkowitego kosztu instalacji, a zarazem nie może być wyższa niż 3 tysiące złotych. Dotacja dokładnie w takiej samej kwocie obowiązywała w 2021 roku w programie Mój Prąd 3.0. Uwaga:wsparcie może być wyższe niż 3 tysiące złotych, jeśli prosumenci zdecydują się dodatkowo na systemy zarządzania energią, magazyn energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych. 

Podsumowując: wysokość dofinansowania Mój Prąd zależy od skali inwestycji – w przypadku samej fotowoltaiki będzie niższa niż z dodatkowym montażem magazynu energii.

Nowa, tegoroczna edycja programu Mój Prąd – jakie zaszły zmiany?

Program Mój Prąd w 2022 roku jest bardziej rozbudowany i rozszerzony o więcej urządzeń niż tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, takich jak:

 • punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych)
 • inteligentne systemy zarządzania energią w domu
 • magazyny energii
 • magazynowania ciepła lub chłodu

Dofinansowanie Mój Prąd także na magazyny energii!

Jak widać w 2022 roku dofinansowanie Mój Prąd obejmuje także magazyny energii. Kup urządzenie z naszego asortymentu i skorzystaj jako pierwszy z dofinansowanie na niego z programu Mój Prąd 4.0. 

Magazyny energii z naszej oferty

 • Magazyn Energii SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LifePo4 LCD
  Magazyn Energii SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LifePo4 LCD
  9,999.00 
 • ZESTAW Magazyn energii stojący SAKO 48 200Ah +Falownik hybrydowy OFF-GRID SAKO SUNON PRO 5,5 kW pod magazyn energii 48V
  ZESTAW Magazyn energii stojący SAKO 48 200Ah +Falownik hybrydowy OFF-GRID SAKO SUNON PRO 5,5 kW pod magazyn energii 48V
  23,699.00 
 • Magazyn energii SAKO 51.2V 200AH 10kWh LifePO4
  Magazyn energii SAKO 51.2V 200AH 10kWh LifePO4
  19,999.00 
 • Magazyn energii SAKO LIFEPO4 48V 200 Ah
  Magazyn energii SAKO LIFEPO4 48V 200 Ah
  17,999.00