Dofinansowanie Mój Prąd 5.0

22 kwietnia w NFOŚiGW ruszył już piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd”. Poinformowała o tym minister Anna Moskwa. Szykują się rekordowe dopłaty do domowych instalacji oraz pomp ciepła!

Program „Mój Prąd 5.0” zakończył się. Aktualnie czekamy na kolejny program „Mój prąd 6.0”

Mój prąd akcja litowe

Cytując za oficjalną stroną programu Mój Prąd są 3 grupy wnioskodawców, mogących ubiegać się o dofinansowanie:

wnioskodawcy Mój Prąd 5.0.

Wysokość dofinansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż):

1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko grupa 1 i 2);

2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
a) 7 000,00 zł (grupa 1 i 2 );
b) 3 000,00 zł (grupa 3 ).

3. Urządzenia dodatkowe:
a) Magazyn ciepła / urządzenie grzewcze:
1) Magazyn ciepła: 5 000,00 zł;
2) Gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł;
3) Pompa ciepła powietrze /woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400,00 zł;
4) Pompa ciepła powietrze /woda: 12 600,00 zł;
5) Pompy ciepła typu powietrze /powietrze: 4 400,00 zł
b) Magazyn energii elektrycznej: 16 000,00 zł
c) System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000,00 zł
d) Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500,00 zł

Wiceszef NFOŚiGW potwierdza, że w tegorocznej edycji programu Mój Prąd zostanie zachowany dotychczasowy poziom dofinansowania jak w programie Czyste Powietrze. Zmiany? Rozszerzenie o dodatkowe zakresy – chodzi o inne urządzenia grzewcze, tj. pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Ponadto zmianie uległy wymagania techniczne dla niektórych urządzeń dodatkowych w tym dla systemu EMS i HEMS, zwiększono liczbę wymaganych załączników. a także źródło dofinansowania (w piątej edycji będzie to Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).

Mój Prąd to program, który ma zachęcić Polaków do  produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Złożenie wniosku Mój Prąd może zaowocować zwrotem do 50% kosztów instalacyjnych. Bieżący 2023 rok przyniesie już piątą edycję programu, mającego wspierać rozwój energetyki prosumenckiej. Niemniej istotne jest, że przyczyni się to do zobowiązań Polski w zakresie pozyskiwania coraz więcej energii przy pomocy energetyki odnawialnej.

Mój Prąd 5.0 odróżnia się od poprzedniej edycji tego programu tym, że w tegorocznej odsłonie pojawi się dofinansowanie do innych niż instalacje fotowoltaiczne urządzeń, jak pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej

W ramach programu Mój Prąd, po złożeniu odpowiedniego wniosku, można uzyskać dofinansowanie do własnej instalacji fotowoltaicznej lub – od tego roku – także pompy ciepła. Minister Klimatu i Środowiska potwierdziła, że każdy dom – niezależnie, czy ogrzewany gazem, pelletem czy ciepłem systemowym – w tegorocznej edycji programu Mój Prąd będzie mógł skorzystać z dofinansowania, a przez to dokonać inwestycji, które obniżą koszty ogrzewania i energii elektrycznej.

Z roku na rok program Mój Prąd zmienia się i dopasowuje do potrzeb konsumentów. Program Mój Prąd w 2022 roku został bardziej rozbudowany i rozszerzony o więcej urządzeń niż tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, takich jak:

  • punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych)
  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu
  • magazyny energii
  • magazynowania ciepła lub chłodu
Zmiany w programie Mój Prąd

Jak widać w 2022 roku dofinansowanie Mój Prąd obejmowało także magazyny energii. Kup urządzenie z naszego asortymentu i skorzystaj jako pierwszy z dofinansowanie na niego z programu Mój Prąd 5.0.

Magazyny energii z naszej oferty

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?