Już wkrótce rusza nabór na dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 4.0. Wniosek można złożyć już od 15 kwietnia 2022 roku. Jakie w tym roku są kwoty dofinansowania? Dotacja dla jednego gospodarstwa domowego może w sumie wynieść ponad 20 tysięcy złotych.
Ważne zmiany
Najważniejsza zmiana, jaka zaszła w tegorocznej edycji, to fakt, że z dofinansowania będą mogli skorzystać:
- prosumenci rozliczający się w nowym systemie net-billingu. Na czym polega ten system? Wszedł on w życie 1 kwietnia 2022 roku i opiera się na tym że prosument sprzedaje nadwyżki prądu po określonej, hurtowej cenie. Jeśli zaś kupuje energię, to po takiej samej cenie jak pozostali odbiorcy.
- dotychczasowi prosumenci, którzy zmienili system rozliczania z systemu opustów na nowy system net billing.
Mój Prąd 4.0 – czym jest ten program?
Mój Prąd 4.0 to już czwarta edycja popularnego programu, który ma zachęcić Polaków do produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Złożenie wniosku Mój Prąd może zaowocować zwrotem do 50% kosztów instalacyjnych. Bieżący 2022 rok przyniesie już czwartą edycję programu, mającego wspierać rozwój energetyki prosumenckiej. Niemniej istotne jest, że przyczyni się to do zobowiązań Polski w zakresie pozyskiwania coraz więcej energii przy pomocy energetyki odnawialnej.
Mój Prąd 4.0 odróżnia się od poprzedniej edycji tego programu tym, że w tegorocznej odsłonie pojawi się dofinansowanie do innych niż instalacje fotowoltaiczne urządzeń, jak magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią.

źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/rusza-czwarta-edycja-programu-moj-prad-i-nowy-system-rozliczen-dla-prosumentow-to-kolejny-krok-w-kierunku-rozwoju-sektora-fotowoltaiki
Mój Prąd 4.0. – ważne daty
Wniosek w programie Mój Prąd 4.0., można złożyć od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r.
Uwaga: data zamknięcia naboru jest umowna, bo w przypadku wyczerpania środków zostanie przesunięta.
Mój Prąd 4.0. – kwoty dofinansowania
Jakie są konkretne kwoty dofinansowania w tegorocznej edycji programu Mój Prąd? Przedstawiają się one następująco:
- fotowoltaika – do 4 tys. złotych (lub do 5, jeśli wnioskodawca będzie rozliczał także pozostałe elementy instalacji przewidziane w programie)
- magazyn energii – do 7,5 tys. złotych
- magazyn ciepłej wody użytkowej – do 5 tys. złotych
- domowy system zarządzania energią – do 3 tys. złotych

źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/rusza-czwarta-edycja-programu-moj-prad-i-nowy-system-rozliczen-dla-prosumentow-to-kolejny-krok-w-kierunku-rozwoju-sektora-fotowoltaiki
Na czym polega program Mój Prąd?
W ramach programu Mój Prąd, po złożeniu odpowiedniego wniosku, można uzyskać dofinansowanie do własnej instalacji fotowoltaicznej lub – od tego roku – także innych źródeł prądu np. wspierających elektromobilność, takich jak punkty ładowania samochodów elektrycznych.
Kto może otrzymać dofinansowanie Mój Prąd i w jakiej kwocie?
O dofinansowanie Mój Prąd mogą ubiegać się osoby fizyczne, które posiadają urządzenia wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby i mają zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Dotychczas program obejmował fotowoltaikę o mocy od 2 kW do 10 kW. Zasady, panujące w programie Mój Prąd, głoszą, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% całkowitego kosztu instalacji, a zarazem nie może być wyższa niż 3 tysiące złotych. Dotacja dokładnie w takiej samej kwocie obowiązywała w 2021 roku w programie Mój Prąd 3.0. Uwaga:wsparcie może być wyższe niż 3 tysiące złotych, jeśli prosumenci zdecydują się dodatkowo na systemy zarządzania energią, magazyn energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych.
Podsumowując: wysokość dofinansowania Mój Prąd zależy od skali inwestycji – w przypadku samej fotowoltaiki będzie niższa niż z dodatkowym montażem magazynu energii.
Nowa, tegoroczna edycja programu Mój Prąd – jakie zaszły zmiany?
Program Mój Prąd w 2022 roku jest bardziej rozbudowany i rozszerzony o więcej urządzeń niż tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, takich jak:
- punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych)
- inteligentne systemy zarządzania energią w domu
- magazyny energii
- magazynowania ciepła lub chłodu

Dofinansowanie Mój Prąd także na magazyny energii!
Jak widać w 2022 roku dofinansowanie Mój Prąd obejmuje także magazyny energii. Kup urządzenie z naszego asortymentu i skorzystaj jako pierwszy z dofinansowanie na niego z programu Mój Prąd 4.0.
Magazyny energii z naszej oferty
- Magazyn Energii SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LifePo4 LCD9,099.00 zł
- ZESTAW Magazyn energii stojący SAKO 48 200Ah +Falownik hybrydowy OFF-GRID SAKO SUNON PRO 5,5 kW pod magazyn energii 48V22,299.00 zł
- Magazyn energii SAKO 51.2V 200AH 10kWh LifePO418,999.00 zł
- Magazyn energii SAKO LIFEPO4 48V 100Ah 5kWh8,799.00 zł
- Magazyn energii SAKO LIFEPO4 48V 200 Ah17,999.00 zł