Co to jest akumulator?

Co to jest akumulator elektryczny? Dziś na blogu wyjaśniamy tę kwestię, przedstawiamy definicję, a ponadto także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, co to jest akumulator AGM i akumulator żelowy i czym się od siebie różnią.  

Co to jest akumulator elektryczny? 

Odpowiedzi na pytanie, co to jest akumulator elektryczny, warto szukać w rzetelnych źródłach, np. w słownikach lub encyklopediach. Jedna z nich podaje, że akumulator jest urządzeniem służącym do magazynowania energii elektrycznej w postaci energii chemicznej oraz uwalniania jej w kontrolowany sposób w postaci prądu stałego. Zaliczany jest do kategorii ogniw galwanicznych, nazywanych także ogniwami wtórnymi, które można wielokrotnie ładować prądem elektryczny. Ładować można go wielokrotnie – gromadzi się wówczas energia, którą można wykorzystać w różnych celach, a następnie, gdy akumulator się rozładuje, ponownie go naładować. Zachodzące w akumulatorze elektrycznym procesy dzieją się za sprawą odwracalnych reakcji chemicznych, zachodzących w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod. Akumulator elektryczny znacząco różni się od drugiego rodzaju popularnych ogniw, czyli ogniw pierwotnych, które są jednorazowe i nieładowalne. 

Rodzaje akumulatorów elektrycznych

Jakie są najpopularniejsze rodzaje akumulatorów elektrycznych? Najczęściej na liście takich produktów pojawiają się następujące warianty tego typu urządzenia:

  • kwasowo-ołowiowy – akumulator ten powszechnie stosowany jest w samochodach osobowych. Tego typu akumulator, gdy się rozładuje, można ładować za pomocą zasilacza lub prostownika. Warto dodać, że modele samochodowe są ladowane w trakcie pracy silnika (np. za pomocą alternatora), jednak w sezonie zimowym może być to niewystarczające i akumulator warto ładować poza pojazdem, 
  • zasadowy – w tym akumulatorze elektrolit ma odczyn zasadowy.
  • żelowy – zaliczany jest do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym wypadku jednak zastosowano żelowy elektrolit, stąd jego nazwa, 
  • niklowo-kadmowy (Ni-Cd) – zaliczany jest do najtrwalszych ogniw miniaturowych, 
  • litowo-jonowy (Li-Ion) – jedne z najlżejszych, dostępnych obecnie na rynku akumulatorów. Ten rodzaj jest wszechobecny w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznych, takim jak telefony komórkowe, laptopy i tablety
  • litowo-polimerowy (Li-Po) – ten rodzaj akumulatorów jest stosowany w elektronicznych, przenośnych urządzeniach, jak  telefony komórkowe i aparaty cyfrowe, a także w modelarstwie (np. w dronach) oraz jako źródło napięcia dla pojazdów elektrycznych i z napędem hybrydowym. 

Inne rodzaje akumulatorów elektrycznych, to modele niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) oraz cynkowo-powietrzne. 

Akumulator żelowy – co to jest?

Jednym z popularniejszych i najpowszechniej występujących w sklepach z akumulatorami modeli elektrycznych jest wariant żelowy. Akumulator żelowy – co to jest? Model ten został wprowadzony na rynek już w latach 60. ubiegłego wieku. Zaliczany jest do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym wypadku elektrolitem jest zżelowany kwas siarkowy. Największe zalety akumulatora żelowego to fakt, że można go stawiać w różnych pozycjach, a nie tylko poziomej jak tradycyjne modele kwasowo-ołowiowe. Nie występują ubytki żelu, dlatego elektrolitu akumulatora nie trzeba uzupełniać, jest szczelny i odporny na różne niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. 

Akumulator AGM – co to jest?

Technologia AGM, czyli Absorbent Glass Mat, polega na zastosowaniu specjalnych, szklanych włókien, które wchłaniają elektrolit, co przekłada się na znaczący wzrost cyklicznej pracy takiego akumulatora. Model w technologii AGM można wielokrotnie ładować i rozładowywać bez żadnego uszczerbku na jego wydajności i parametrach użytkowych. 

Jakie są największe zalety akumulatorów AGM? Najczęściej jako ich największe atuty podaje się długą żywotność, odporność na głębokie rozładowanie, a także błyskawiczne ładowanie. W akumulatorze w technologii AGM – w odróżnieniu od innych, np. kwasowo-ołowiowych – nie występują ubytki elektrolitu, więc nie trzeba go dolewać lub doładowywać. Energia w takim akumulatorze jest mocno skoncentrowana, a samo urządzenie pozostaje szczelne i suche, nie wymaga konserwacji i może być montowane w dowolnej pozycji. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *