Co to jest akumulator?

Co to jest akumulator elektryczny? Dziś na blogu wyjaśniamy tę kwestię, przedstawiamy definicję, a ponadto także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, co to jest akumulator AGM i akumulator żelowy i czym się od siebie różnią.  

Co to jest akumulator elektryczny? 

Odpowiedzi na pytanie, co to jest akumulator elektryczny, warto szukać w rzetelnych źródłach, np. w słownikach lub encyklopediach. Jedna z nich podaje, że akumulator jest urządzeniem służącym do magazynowania energii elektrycznej w postaci energii chemicznej oraz uwalniania jej w kontrolowany sposób w postaci prądu stałego. Zaliczany jest do kategorii ogniw galwanicznych, nazywanych także ogniwami wtórnymi, które można wielokrotnie ładować prądem elektryczny. Ładować można go wielokrotnie – gromadzi się wówczas energia, którą można wykorzystać w różnych celach, a następnie, gdy akumulator się rozładuje, ponownie go naładować. Zachodzące w akumulatorze elektrycznym procesy dzieją się za sprawą odwracalnych reakcji chemicznych, zachodzących w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod. Akumulator elektryczny znacząco różni się od drugiego rodzaju popularnych ogniw, czyli ogniw pierwotnych, które są jednorazowe i nieładowalne. 

Rodzaje akumulatorów elektrycznych

Jakie są najpopularniejsze rodzaje akumulatorów elektrycznych? Najczęściej na liście takich produktów pojawiają się następujące warianty tego typu urządzenia:

  • kwasowo-ołowiowy – akumulator ten powszechnie stosowany jest w samochodach osobowych. Tego typu akumulator, gdy się rozładuje, można ładować za pomocą zasilacza lub prostownika. Warto dodać, że modele samochodowe są ladowane w trakcie pracy silnika (np. za pomocą alternatora), jednak w sezonie zimowym może być to niewystarczające i akumulator warto ładować poza pojazdem, 
  • zasadowy – w tym akumulatorze elektrolit ma odczyn zasadowy.
  • żelowy – zaliczany jest do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym wypadku jednak zastosowano żelowy elektrolit, stąd jego nazwa, 
  • niklowo-kadmowy (Ni-Cd) – zaliczany jest do najtrwalszych ogniw miniaturowych, 
  • litowo-jonowy (Li-Ion) – jedne z najlżejszych, dostępnych obecnie na rynku akumulatorów. Ten rodzaj jest wszechobecny w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznych, takim jak telefony komórkowe, laptopy i tablety
  • litowo-polimerowy (Li-Po) – ten rodzaj akumulatorów jest stosowany w elektronicznych, przenośnych urządzeniach, jak  telefony komórkowe i aparaty cyfrowe, a także w modelarstwie (np. w dronach) oraz jako źródło napięcia dla pojazdów elektrycznych i z napędem hybrydowym. 

Inne rodzaje akumulatorów elektrycznych, to modele niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) oraz cynkowo-powietrzne. 

Elektrolit do akumulatora – gdzie kupić?

Elektrolit do akumulatora jest specjalnym roztworem, który w przypadku akumulatorów ołowiowo-kwasowych składa się z kwasu siarkowego (H2SO4) i wody (H2O). Ten rodzaj elektrolitu jest stosowany w większości konwencjonalnych akumulatorów, takich jak akumulatory samochodowe.

Elektrolit do akumulatorów można zakupić w różnych miejscach. Oto kilka opcji, gdzie możesz go znaleźć:

  • Sklepy motoryzacyjne: Sklepy motoryzacyjne to jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie można zakupić elektrolit do akumulatorów samochodowych. Wielu sprzedawców specjalizuje się w częściach do samochodów, w tym akumulatorach i związanym z nimi wyposażeniu.
  • Sklepy elektroniczne: Niektóre sklepy elektroniczne mogą mieć w ofercie elektrolit do akumulatorów, szczególnie do mniejszych akumulatorów stosowanych w urządzeniach elektronicznych, np. akumulatorach w UPS (zasilaczach awaryjnych) czy innych przenośnych urządzeniach.
  • Hurtownie i sklepy z chemią przemysłową: W niektórych regionach można znaleźć hurtownie z chemią przemysłową, które mogą dostarczyć elektrolit do akumulatorów w większych ilościach, często w celach przemysłowych lub do użytku komercyjnego.
  • Internet: Wiele sklepów online oferuje elektrolit do akumulatorów w różnych pojemnościach i opakowaniach. Zakup przez internet może być wygodny, zwłaszcza jeśli szukasz specyficznych rodzajów elektrolitu. 

Akumulator żelowy – co to jest?

Jednym z popularniejszych i najpowszechniej występujących w sklepach z akumulatorami modeli elektrycznych jest wariant żelowy. Akumulator żelowy – co to jest? Model ten został wprowadzony na rynek już w latach 60. ubiegłego wieku. Zaliczany jest do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym wypadku elektrolitem jest zżelowany kwas siarkowy. Największe zalety akumulatora żelowego to fakt, że można go stawiać w różnych pozycjach, a nie tylko poziomej jak tradycyjne modele kwasowo-ołowiowe. Nie występują ubytki żelu, dlatego elektrolitu akumulatora nie trzeba uzupełniać, jest szczelny i odporny na różne niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. 

Akumulator AGM – co to jest?

Technologia AGM, czyli Absorbent Glass Mat, polega na zastosowaniu specjalnych, szklanych włókien, które wchłaniają elektrolit, co przekłada się na znaczący wzrost cyklicznej pracy takiego akumulatora. Model w technologii AGM można wielokrotnie ładować i rozładowywać bez żadnego uszczerbku na jego wydajności i parametrach użytkowych. 

Jakie są największe zalety akumulatorów AGM? Najczęściej jako ich największe atuty podaje się długą żywotność, odporność na głębokie rozładowanie, a także błyskawiczne ładowanie. W akumulatorze w technologii AGM – w odróżnieniu od innych, np. kwasowo-ołowiowych – nie występują ubytki elektrolitu, więc nie trzeba go dolewać lub doładowywać. Energia w takim akumulatorze jest mocno skoncentrowana, a samo urządzenie pozostaje szczelne i suche, nie wymaga konserwacji i może być montowane w dowolnej pozycji. 

Zachęcamy do sprawdzenia, co znajduje się w aktualnej ofercie naszego sklepu z akumulatorami.

Najnowsze wpisy

Rozładowany akumulator do zera? Podpowiadamy co zrobić

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?