Jak działa akumulator?

Dziś na blogu poradnikowy artykuł o podstawowych zasadach na temat tego, jak działa akumulator. Przedstawimy także, ile waży akumulator, a także jakie są jego rozmiary i wymiary. 

Jak działa akumulator?

Jak działa akumulator? Schemat działania tego urządzenia zależy od tego, z jakim akumulatorem mamy do czynienia. W najprostszym ujęciu tego tematu akumulator służy do gromadzenia energii, a następnie pobiera się ją z niego, gdy zachodzi taka potrzeba (w przypadku akumulatora samochodowego będą to wszelkie sytuacje, gdy potrzebne jest zasilanie, a silnik pojazdu nie jest uruchomiony, np. po włączeniu świateł awaryjnych podczas postoju). Akumulatory zaliczane są do ogniw wtórnych, można zatem je wielokrotnie rozładowywać i doładowywać. Inaczej rzecz ma się z ogniwami pierwotnymi, np. większością rodzajów baterii, które po jednokrotnym użyciu nie nadają się do ładowania, tylko do wyrzucenia. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zarówno baterie, jak i akumulatory są specyficzną kategorią odpadów. Nie powinno się ich wyrzucać do zwykłego, miejskiego kosza na odpady mieszane, bo grozi to karami finansowymi. Powinny one trafić do specjalnych pojemników, a następnie poddać recyklingowi, by móc z nich odzyskać jak najwięcej surowców. 

Akumulator – bez względu na rodzaj – posiada elektrodę dodatnią i ujemną, są one zanurzone w elektrolicie, a całość zamknięta w pojemniku z plastiku lub innego tworzywa. W zależności od typu tego urządzenia, elektrody są wykonane z innych materiałów – przykładowo w akumulatorze kwasowo-ołowiowym obydwie elektrody zostały wykonane ze związków ołowiu, a zanurzone są w rozcieńczonym kwasie siarkowym. 

Dodatnią i ujemną końcówkę akumulatora można połączyć akumulator z obwodem elektrycznym np. pojazdu osobowego, kampera czy fotowoltaiki. Poza elektrodami akumulator składa się także z ogniw – każde z nich wytwarza określone napięcie. Obecnie dużą popularnością cieszą się akumulatory 12V,  najczęściej składają się one z 6 ogniw, każde wytwarza napięcie na poziomie nieco ponad 2 V.

 • Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 24V 100Ah
  Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 24V 100Ah
  4,099.00 
 • Akumulator LiFePo4 Energy Plus BT 12V 100Ah 200Ah bluetooth
  Akumulator LiFePo4 Energy Plus BT 12V 100Ah 200Ah bluetooth
  2,099.00 4,099.00 
 • Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 12V 100Ah 200Ah
  Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 12V 100Ah 200Ah
  1,899.00 3,799.00 

Ile waży akumulator?

Ile waży akumulator? To także zależy od jego rodzaju, a także napięcia i pojemności. W obrębie jednej linii produktowej – np. popularnej serii akumulatorów LifePo4 – różna jest waga poszczególnych modeli:

 • 12V 100 Ah waży 15,7 kg
 • 12V 200 Ah – 23,5 kg
 • 12V 400 Ah – 42,52 kg
 • 12V 500 Ah – 51kg
 • waga akumulatora LIFEPO4 24V 100Ah to 29,8 kg

Waga akumulatora może znacznie się różnić w zależności od jego typu, pojemności i zastosowania. Oto przybliżone wagi niektórych popularnych typów akumulatorów:

 • Akumulatory kwasowo-ołowiowe (typu “kwasowego”): Akumulatory kwasowo-ołowiowe są jednymi z najcięższych akumulatorów. Ich waga zależy od pojemności i konstrukcji, ale na ogół wahają się od kilku kilogramów do kilkudziesięciu kilogramów. Na przykład, standardowy akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności 12V i 50 Ah może ważyć około 15-20 kg.
 • Akumulatory litowo-jonowe: Akumulatory litowo-jonowe są znacznie lżejsze niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich waga również zależy od pojemności i konkretnego modelu, ale na ogół są znacznie lżejsze. Dla przykładu, bateria litowo-jonowa o pojemności 36V i 10 Ah może ważyć około 2-3 kg.
 • Akumulatory żelowe: Akumulatory żelowe są zazwyczaj nieco cięższe niż akumulatory litowo-jonowe, ale lżejsze niż tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich waga może wynosić od kilku do kilkunastu kilogramów, w zależności od pojemności i modelu.

Ważne jest, aby pamiętać, że podane wagi są tylko przybliżone i mogą się różnić w zależności od producenta i specyfikacji konkretnego akumulatora. Jeśli potrzebujesz dokładnych informacji dotyczących wagi konkretnego akumulatora, najlepiej skonsultować się z producentem lub sprawdzić specyfikację techniczną danego modelu.

Wymiary akumulatorów

Jeśli chodzi o wymiary akumulatorów, to także panuje wśród nich ogromne rozróżnienie. Przytoczone już wcześniej produkty z linii LifePo4 mają następujące wymiary:

 • 12V 100 Ah – 49 x 24 x 22 cm
 • 12V 200 Ah – 49 x 24 x 22 cm
 • 12V 400 Ah – 56 x 30 x 24 cm  
 • 12V 500 Ah – 61,5 x 35,5 x 30,5 cm
 • Akumulator 24V 100 Ah – 28 x 58 x 29 cm

Kiedy rozmiary akumulatorów mają znaczenie?

Rozmiary akumulatorów mają znaczenie przede wszystkim w sytuacjach, gdy poszukujemy akumulatora do niewielkiego pojazdu, jak skuter, motor czy rower elektryczny. Wówczas wymiary, kształt oraz waga mają ogromne znaczenie, bo muszą zmieścić się w miejscu, gdzie znajduje się wymagająca wymiany na nową używana wcześniej bateria. Rozmiary akumulatorów to także ważne kryterium podczas zakupu urządzenia do pontonu, łodzi lub kampera. Każdy pojazd – zarówno poruszający się po lądzie, jak i wodzie – ma jakąś maksymalną ładowność, dlatego warto starannie zaplanować, co znajdzie się na jego pokładzie i zredukować ten ciężar do niezbędnego minimum. Im więcej jest bagażu, tym większe jest spalanie benzyny. 

Aktualna oferta naszego sklepu z akumulatorami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *