Jak zapewnić dłuższą żywotność akumulatora?

Dawniej, duże źródło energii było traktowane jako przywilej. W dzisiejszych czasach, kiedy życie nabiera coraz większego tempa i energia jest niezbędna nam do podstawowych czynności, długowieczne źródło energii stało się obowiązkiem. 

Akumulatory przydają się nie tylko w samochodach, ale także w kamperach, instalacjach fotowoltaicznych, systemach oświetlenia zapasowego czy do zasilania zabawek elektrycznych.

Czym jest żywotność akumulatora?

Żywotność akumulatora, zwana także trwałością akumulatora lub czasem eksploatacji, to okres czasu, przez który akumulator zachowuje zdolność do przechowywania i dostarczania energii elektrycznej przy odpowiednich parametrach pracy. W skrócie, jest to okres, w którym akumulator jest w stanie wydajnie spełniać swoje funkcje jako źródło zasilania.

Żywotność akumulatora – czynniki zależne od użytkownika

Istnieje kilka czynników, znacząco wpływających na żywotność akumulatora. Najbardziej popularnymi czynnikami są, te, które zależne są od osoby używającej tego źródła energii.

Czynniki zależne od użytkownika

  • dobór odpowiedniego modelu do konkretnego urządzenia – dobierając akumulator do urządzenia powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta urządzenia oraz producenta akumulatora. Zastosowanie źródła zasilania o zbyt małej lub zbyt dużej pojemności, spowoduje szybsze zużywanie się akumulatora.
  • wybranie akumulatora wykorzystującego odpowiednią technologię do danego pojazdu i sposobu jego eksploatacji. Podpunkt ten wiąże się z pierwszą radą, czyli odpowiednim dobraniem źródła zasilania do urządzenia. Na przykład, do samochodów wykorzystujących technologię start – stop użyjemy innego akumulatora, który pozwala na wielokrotne uruchamianie silnika podczas jazdy.
  • dbanie o akumulator – na przykład w samochodach problemy z właściwym rozruchem silnika mogą wpływać na obciążenie akumulatora i jego szybkie rozładowywanie, kontroluj stan rozrusznika, świec zapłonowych/żarowych, przewodów zapłonowych, pompy paliwa oraz wtryskiwaczy.
  • akumulator powinien być zamontowany w taki sposób, aby nie drgał podczas jazdy – może to drastycznie wpłynąć na jego zużycie.
  • kontrolowanie czy alternator oraz regulator napięcia są sprawne.
  • czyszczenie źródła zasilania, zabrudzona obudowa źle wpływa na akumulator.

Czynniki niezależne od użytkownika

Istnieją również czynniki niezależne od użytkownika:

  • jakość wykonania źródła energii przez producenta. Powinniśmy sięgać po renomowanych producentów, którzy wykorzystują w swoich bateriach najwyższej jakości materiały oraz nowoczesne technologie.

Na rynku występują różne rodzaje źródeł zasilania, jednak większość z nich wytrzymała jest na około kilka do 5 lat. Akumulatory LifePO4 – ich żywotność szacowana jest od 20 do 25 lat! Warto zainwestować w porządny akumulator i nie przejmować się jego eksploatacją. Źródła energii coraz częściej wykorzystywane są do lamp solarnych, kamperów, łodzi czy systemów awaryjnego zasilania. Akumulator wykorzystywany w takich instalacjach fotowoltaicznych musi być przystosowany do nagłych spadków lub wzrostów obciążenia w sieci energetycznej.

Przykładowe akumulatory LifePO4 z naszego asortymentu:

Akumulatory od renomowanych producentów, jak wspomniane powyżej LifePO4, mogą być stosunkowo lekkie, małe, wykonane z najwyższej jakości, ekologicznych materiałów, przystosowane do pracy w niskich i wysokich temperaturach. Takie atuty źródeł zasilania, sprawią, że zmieszczą się one do każdego sprzętu czy to kampera, przyczepy, łodzi lub pontonu.

Najnowsze wpisy

Rozładowany akumulator do zera? Podpowiadamy co zrobić

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?