Jak zapewnić dłuższą żywotność akumulatora?

Dawniej, duże źródło energii było traktowane jako przywilej. W dzisiejszych czasach, kiedy życie nabiera coraz większego tempa i energia jest niezbędna nam do podstawowych czynności, długowieczne źródło energii stało się obowiązkiem. 

Akumulatory przydają się nie tylko w samochodach, ale także w kamperach, instalacjach fotowoltaicznych, systemach oświetlenia zapasowego czy do zasilania zabawek elektrycznych.

Żywotność akumulatora – czynniki zależne od użytkownika

Istnieje kilka czynników, znacząco wpływających na żywotność akumulatora. Najbardziej popularnymi czynnikami są, te, które zależne są od osoby używającej tego źródła energii.

Czynniki zależne od użytkownika

  • dobór odpowiedniego modelu do konkretnego urządzenia – dobierając akumulator do urządzenia powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta urządzenia oraz producenta akumulatora. Zastosowanie źródła zasilania o zbyt małej lub zbyt dużej pojemności, spowoduje szybsze zużywanie się akumulatora.
  • wybranie akumulatora wykorzystującego odpowiednią technologię do danego pojazdu i sposobu jego eksploatacji. Podpunkt ten wiąże się z pierwszą radą, czyli odpowiednim dobraniem źródła zasilania do urządzenia. Na przykład, do samochodów wykorzystujących technologię start – stop użyjemy innego akumulatora, który pozwala na wielokrotne uruchamianie silnika podczas jazdy.
  • dbanie o akumulator – na przykład w samochodach problemy z właściwym rozruchem silnika mogą wpływać na obciążenie akumulatora i jego szybkie rozładowywanie, kontroluj stan rozrusznika, świec zapłonowych/żarowych, przewodów zapłonowych, pompy paliwa oraz wtryskiwaczy.
  • akumulator powinien być zamontowany w taki sposób, aby nie drgał podczas jazdy – może to drastycznie wpłynąć na jego zużycie.
  • kontrolowanie czy alternator oraz regulator napięcia są sprawne.
  • czyszczenie źródła zasilania, zabrudzona obudowa źle wpływa na akumulator.

Czynniki niezależne od użytkownika

Istnieją również czynniki niezależne od użytkownika:

  • jakość wykonania źródła energii przez producenta. Powinniśmy sięgać po renomowanych producentów, którzy wykorzystują w swoich bateriach najwyższej jakości materiały oraz nowoczesne technologie.

Na rynku występują różne rodzaje źródeł zasilania, jednak większość z nich wytrzymała jest na około kilka do 5 lat. Akumulatory LifePO4 – ich żywotność szacowana jest od 20 do 25 lat! Warto zainwestować w porządny akumulator i nie przejmować się jego eksploatacją. Źródła energii coraz częściej wykorzystywane są do lamp solarnych, kamperów, łodzi czy systemów awaryjnego zasilania. Akumulator wykorzystywany w takich instalacjach fotowoltaicznych musi być przystosowany do nagłych spadków lub wzrostów obciążenia w sieci energetycznej.

Akumulatory od renomowanych producentów, jak wspomniane powyżej LifePO4, mogą być stosunkowo lekkie, małe, wykonane z najwyższej jakości, ekologicznych materiałów, przystosowane do pracy w niskich i wysokich temperaturach. Takie atuty źródeł zasilania, sprawią, że zmieszczą się one do każdego sprzętu czy to kampera, przyczepy, łodzi lub pontonu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *