Jaki akumulator do roweru elektrycznego wybrać?

Dziś na blogu zastanowimy się nad tym, jaki akumulator do roweru elektrycznego wybrać i co jest istotne podczas wyboru tego typu produktu. Ponadto także doradzamy, co zrobić, by maksymalnie wydłużyć żywotność baterii do roweru elektrycznego.

Jak działa bateria do roweru elektrycznego?

Bateria do roweru elektrycznego to fundament, by poruszać się tym jednośladem i główne źródło jego napędu. Bez względu na jej typ, na przykład żelowy lub litowo-jonowy, każda ma określoną żywotność. Liczby te są bardzo różne – w przypadku litowo-jonowej szacowana jest na 500-700 cykli doładowań. Niektóre baterie do roweru elektrycznego w toku rozładowania i doładowywania tracą część swojej pojemności, a inne niemal nie odnotowują takiego ubytku. To, ile można pokonać kilometrów e-rowerem na jednym doładowaniu baterii, zależy od ich pojemności (im większa pojemność baterii, tym większy dystans można pokonać bez konieczności doładowywania).

Najpopularniejsze rodzaje baterii do rowerów elektrycznych

Baterie do rowerów elektrycznych występują w przeróżnych technologiach, najczęściej są to Li-ION (litowo-jonowe), Li-Poly (litowo-polimerowe), Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowe), Ni-Cd (niklowo-kadmowe) oraz akumulatory żelowe. 

Akumulator do roweru elektrycznego - poradnik

Co zrobić, by maksymalnie wydłużyć żywotność akumulatora rowerowego? 

Akumulator rowerowy, gdy postępujemy zgodnie z zaleceniami, długo będzie nam służyć, a jego żywotność pozostanie na niemal takim samym poziomie, jak w dniu zakupu. Eksperci zalecają, by nie doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora rowerowego, jeśli jednak się to zdarzy, należy go niezwłocznie naładować. Jeśli sezon rowerowy się skończyć i planujemy odstawić nasz jednoślad do piwnicy czy na strych, warto sprawdzić poziom baterii – nie powinna być rozładowana, tylko na poziomie minimum 50%. Są to ogólne zalecenia, które niekoniecznie mają rację bytu w przypadku niektórych typów akumulatorów. Przykładowo jedna ze wskazówek dla użytkowników e-rowerów głosi, że powinno się je przechowywać w stałej temperaturze, bo zbyt niska lub zbyt wysoka wpływa na żywotność baterii. Niektóre nowoczesne rozwiązania – np. żelowe czy litowo-żelazowo-fosforanowe – mają wysoką odporność na takie skoki. Najlepiej dokładnie zapoznać się z instrukcją od producenta, by mieć pewność, że postępujemy prawidłowo. Ważne, by akumulator rowerowy ładować oryginalną ładowarką – tylko wtedy mamy gwarancję, że jej napięcie i natężenie jest idealnie dopasowane. 

 • Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 24V 100Ah
  Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 24V 100Ah
  4,099.00 
 • Akumulator LiFePo4 Energy Plus BT 12V 100Ah 200Ah bluetooth
  Akumulator LiFePo4 Energy Plus BT 12V 100Ah 200Ah bluetooth
  2,399.00 4,699.00 
 • Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 12V 100Ah 200Ah
  Akumulator LIFEPO4 Energy Plus 12V 100Ah 200Ah
  2,199.00 4,499.00 

Podpowiadamy, jaki akumulator do roweru elektrycznego kupić

Jaki akumulator do roweru elektrycznego wybrać do swojego jednośladu? Znaczenie ma budżet, jaki możemy przeznaczyć, a także rodzaj nawierzchni, po jakiej będziemy się poruszać. Do prostych tras i ścieżek rowerowych sprawdzi się akumulator niższej pojemności niż do jazdy po trudnej nawierzchni, pełnej wzniesień i innych przeszkód. Producenci rowerów wiedzą, co robią, proponując przeróżne modele rowerów elektrycznych i tak samo zróżnicowane do nich akumulatory. Do miejskich jednośladów, przeznaczonych do rekreacyjnej jazdy po płaskiej powierzchni, stosują akumulatory niższej wydajności i żywotności niż źródła zasilania rowerów górskich, terenowych czy trekkingowych. 

Znaczenie ma także pamięć ogniw – nowoczesne akumulatory do rowerów elektrycznych, np. litowo-jonowe, są odporne na to zjawisko, co oznacza, że można je podładowywać w niewielkim zakresie, a niekoniecznie zawsze do pełna – zalecane jest utrzymanie e-roweru na stałym poziomie doładowania baterii w przedziale między 20 a 100% (podczas przechowywania 60 a 90%), pamiętając przy tym, by nie rozładowywać akumulatora do końca. 

Podsumowanie i wnioski o dopasowaniu akumulatora do roweru elektrycznego

Wiele cennych wskazówek na temat tego, jak wybrać i ładować akumulator do roweru elektrycznego, zostało już napisanych powyżej. Zbierając to wszystko, by stworzyć podsumowanie czy wysnuć z tego jakieś wnioski, można napisać krótko: nowoczesne akumulatory do rowerów elektrycznych odznaczają się wysoką żywotnością oraz liczbą cykli doładowań. By ich żywotność w toku eksploatacji znacząco nie spadła. należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej radzą oni, by nie rozładowywać całkowicie takiego akumulatora. Pamiętać należy także o tym, by wielkość i wagę akumulatora dopasować do wielkości roweru elektrycznego i jego ładowności oraz nie przekraczać maksimum, jakie podaje jego producent. 

Zachęcamy do sprawdzenia, co znajduje się w aktualnej ofercie naszego sklepu z akumulatorami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *