Jaki akumulator do kampera?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne, a jednocześnie, jak trudne jest wybranie odpowiedniego akumulatora do swojego samochodu. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy baterie wybiera się do nieco bardziej złożonego pojazdu, jakim jest bez wątpienia kamper. Co zatem trzeba wiedzieć na ten temat? Jaki akumulator do kampera kupić i czy tylko jeden? Czym się powinien on charakteryzować, jakie są możliwe do wybrania jego rodzaje oraz – co najważniejsze – jakie powinny być jego najważniejsze parametry?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kamperów?

Kampery, znane również jako pojazdy kempingowe, przyjmują różne formy, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb i stylów podróżowania. Van campers, czyli kampery zbudowane na bazie furgonetek, są kompaktowe i idealne dla niewielkich grup, oferując podstawowe udogodnienia. Motorhome klasy A to luksusowe, duże pojazdy z pełnymi udogodnieniami, podczas gdy klasy B i C oferują średni rozmiar i wyposażenie, będąc kompromisem między przestronnością a zwrotnością. Przyczepy kempingowe to holowane za samochodem domy na kółkach, które mogą być zarówno małe, jak i bardzo duże i luksusowe. Piąte koło, czyli duże przyczepy wymagające specjalnego złącza do holowania, oferują dużo przestrzeni i komfortu. Przyczepy składane, znane jako pop-up campers, są lekkie i łatwe w transporcie, ale oferują ograniczone udogodnienia. Wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb, od krótkich wypadów po długie podróże kempingowe.

Akumulator do kampera – jeden czy dwa?

Podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, gdy wybiera i kupuje się akumulator do kampera, to że w takim pojeździe znajdują się dwie niezależnie od siebie pracujące baterie. Dlaczego tak właśnie jest? Podstawowy akumulator, który najczęściej obecny jest w komorze silnika, odpowiada po prostu za uruchamianie rozrusznika, dzięki czemu możliwe jest włączenie jednostki napędowej. Oczywiście odpowiedzialny jest on również za poprawne działanie całego układu elektrycznego samochodu, związanego z zasilaniem wszystkich jego typowo motoryzacyjnych potrzeb.

Jednak jak każdy właściciel tego pojazdu wie, kamper zawiera w sobie także elementy mieszkalne. Klasyczny akumulator samochodowy, nawet ten o największej mocy, nie byłby w stanie zapewnić odpowiednio dużej porcji energii, aby zasilić takie urządzenia. Mowa tu m.in. o oświetleniu, czy też o możliwości uruchomienia urządzeń użytkowych. Z tego też powodu konieczne jest zastosowanie drugiego akumulatora, a właściwie zestawu akumulatorów, które będą zapewniały zasilanie.

Jakie są rodzaje i który akumulator wybrać do kampera?

Podczas wybierania akumulatora do kampera koniecznie trzeba wiedzieć, jakiego konkretnie rodzaju ma to być bateria. Jak się bowiem okazuje na rynku dostępne są aż trzy ich rodzaje. Zasadne zatem staje się pytanie, czym się one między sobą różnią, a także który z nich będzie najlepszym wyborem w kontekście zastosowania go w kamperze. 

Zdecydowanie najbardziej popularnym modelem akumulatora jest oczywiście wersja z ciekłym elektrolitem. Swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie, a także bardzo dużej dostępności. Takie akumulatory bez trudu można nabyć w wielu miejscach,  przykładowo na stacjach benzynowych. Czy będą się one nadawały do kampera? Niestety zupełnie nie, ponieważ posiadają one kilka znaczących wad. Przede wszystkim zwrócić tu trzeba uwagę na to, że taki rodzaj akumulatora często wykazuje się pewną nieszczelnością, co powoduje wydzielanie się z niego bardzo nieprzyjemnego zapachu, a jego opary mogą być w najgorszym wypadku nawet groźne dla zdrowia. Używanie więc takiego modelu w kamperze, w którym się śpi i przebywa wiele godzin dziennie, mogłoby się źle skończyć. Co więcej, jest to również akumulator, który jest bardzo wrażliwy na cykliczną pracę, o którą nietrudno w kamperze. Co to oznacza? Jeśli taki model będzie często używany i ładowany, to bardzo szybko się zużyje.

Drugim bardzo popularnym modelem akumulatora samochodowego jest wersja wykonana w technologii AGM. Co to oznacza? W tym wypadku zawarty w akumulatorze elektrolit nie jest całkowicie płynny w obudowie, lecz umieszczony w specjalnych matach, które wyprodukowane są z włókna szklanego. Jakie to przynosi korzyści dla użytkownika? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że taki model jest w pełni odporny na cykliczne ładowanie i rozładowywanie. Co więcej, jest to również akumulator umożliwiający głębokie rozładowanie bez konsekwencji dla jego żywotności. Oczywiście jest to również akumulator w pełni bezpieczny, niewydzielający z siebie gazów, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia. Czy będzie to jednak odpowiedni model do kampera? Niestety nie, ponieważ pomimo naprawdę bardzo ważnych zalet, posiada on jedną wadę, która go z takiego zastosowania dyskwalifikuje. Mowa tu oczywiście o dość wolnym ładowaniu, co w przypadku charakterystyki pracy kampera mogłoby być sporym problemem. Jeśli ktoś jest takim rodzaje zainteresowany, poleca się kupienie np. bezobsługowego modelu AGM Voltino 12V 100Ah.

Kolejnym, dostępnym na rynku modelem akumulatora jest wersja litowa. Jest to akumulator zdecydowanie najdroższy spośród całej trójki, lecz charakteryzujący się naprawdę ważnymi zaletami. Mowa tu jest przede wszystkim o niezwykłej żywotności takiego modelu, która często sięga nawet 25 lat. Co więcej, jest to również akumulator cechujący się bardzo powolnym rozładowywaniem, dzięki czemu możliwe jest generowanie z niego naprawdę potężnego ładunku prądu. Oczywiście jest to również model pozwalający na głębokie rozładowanie, a także jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Uważa się, że to właśnie taki model jest tym, który powinien być stosowany w kamperach. Polecamy serię akumulatorów LifePO4.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając akumulator do kampera?

Jak łatwo się domyślić sam rodzaj akumulatora podczas wybierania go do kampera nie wyczerpuje w pełni tematu i powinno się zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych – niemniej ważnych niż rodzaj baterii – cech i parametrów. O czym mowa?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, jakiej pojemności się kupi akumulator. Rzecz jasna im będzie on większy, tym lepiej, lecz na uwadze trzeba mieć również to, jakie będzie położenie baterii i czy zmieści się ona we wnęce przewidzianej przez producenta. Podczas określania pojemności trzeba koniecznie uwzględnić wszystkie obecne w kamperze urządzenia elektryczne oraz dodać do nich około 20% zapasu.

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas wybierania akumulatora do kampera jest to, jakie dany model będzie posiadał mocowanie. W zależności bowiem od tego, jak zostało przewidziane ono w kamperze, akumulatory mogą być umieszczone na stojącą lub leżąco. Oznacza to, że trzeba przed zakupem upewnić się, czy kupowany model może pracować w obu położeniach i czy nie będzie to powodowało ryzyka np. wylania się z niego elektrolitu.

Akumulator do kampera – podsumowanie

Wyposażenie kampera w akumulator jest trudnym zadaniem. Tym bardziej że nie robi się tego często, lecz co kilka lat. Warto jednak poznać wszystkie aspekty wyboru takiej baterii, aby w trasie, gdy spędzać się będzie wakacje, nic zupełnie nie zakłócało przyjemności z podróżowania kamperem.

Sprawdź też starszy wpis blogowy o Akcesoriach do kampera, a także aktualną ofertę naszego sklepu z akumulatorami.

Najnowsze wpisy

Rozładowany akumulator do zera? Podpowiadamy co zrobić

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?