Fotowoltaika z magazynem energii to popularny duet. Jak to działa? Czy warto, mając panele fotowoltaiczne, dokupić magazyn energii? Komu takie rozwiązanie jest szczególnie polecane? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym. Zachęcamy do lektury!
Fotowoltaika z magazynem energii coraz popularniejsze
Rosnące ceny prądu, coraz wyższy poziom zanieczyszczeń powietrza, większa świadomość konsumencka – to wszystko sprawia, że pozyskiwanie energii ekologicznymi sposobami jest coraz popularniejsze, także w Polsce. Szczególnie dynamicznie rozwija się rynek fotowoltaiczny – osoby prywatne i firmy instalują u siebie panele i zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika jest coraz popularniejsza, coraz więcej firm produkuje panele i je montuje, dlatego ceny takich instalacji są coraz niższe. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że istnieją sposoby na uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż fotowoltaiki z magazynem energii, ale o tym więcej w akapicie poniżej
Korzystne dofinansowania na fotowoltaikę z magazynem energii
Fotowoltaika z magazynem energii to coś, na co można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Jednym z popularniejszych programów jest “Mój Prąd”. W 2022 roku odbyła się czwarta jego edycja, w 2023 planowana jest piąta. Na czym polega ten program? W skrócie wniosek może złożyć każdy, kto będzie rozliczać się w nowym systemie net billing lub każdy, kto zmienił system rozliczania z systemu opustów (net-metering) na system net billing. Beneficjentem może być więc osoba, wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby według określonych w regulaminie zasad. W programie Mój Prąd można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu ciepła lub magazynu energii elektrycznej.
Fotowoltaika i magazyn energii – jak to działa?
Kwestie na temat tego, jak działa fotowoltaika i na czym polega magazynowanie nadwyżki energii, mogą wydawać się zawiłe, jednak da się je wyjaśnić prostymi słowami. W trakcie dnia produkowana w instalacji fotowoltaicznej energia, jeśli nie jest używana do zasilania domu i urządzeń domowych, gromadzi się w magazynie energii. W momencie, gdy fotowoltaika nie produkuje energii – np. w nocy – lub gdy ma miejsce awaria, to dom jest zasilany energią zgromadzoną w magazynie. Co jeśli magazyn energii jest pusty? Jeśli fotowoltaika nie produkuje prądu, to można doładować go z sieci energetycznej.
Dlaczego fotowoltaika i magazyn energii to zgrany duet?
Magazyn energii umożliwia gromadzenie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, dlatego ten duet jest tak popularny i chętnie się w niego inwestuje. Magazyn energii gwarantuje niezależność energetyczną, a przy tym też nadwyżki w nim zgromadzone da się stuprocentowo wykorzystać w odróżnieniu np. od net-meteringu (w net-metering jest to tylko w 70-80%). Do podłączenia magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną używa się inwertera.
Jaka pojemność magazynu energii będzie odpowiednia?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie na energię elektryczną i średnią dobową i roczną produkcję w instalacji fotowoltaicznej. Z reguły podaje się, że w jednorodzinnym gospodarstwie domowym wystarczający będzie magazyn energii o pojemności od 7 do 15 kWh.