Instalacja off-grid – co trzeba o niej wiedzieć?

Instalacja off-grid to korzystne z punktu widzenia prosumentów rozwiązanie. Jak działa ten system i czym różni się od on-grid? Czy na system niepodłączony do sieci energetycznej można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w tekście poniżej. 

Instalacja off grid – czym jest?

Instalacja off grid to innymi słowy system niepodłączony do sieci energetycznej. Oznacza to, że można być całkowicie niezależnym od sieci energetycznej, bo nie jest się do niej w ogóle podłączonym. W przypadku instalacji off-grid prąd wyprodukowany przez panele PV, ale nie wykorzystany na bieżące potrzeby, trafia bezpośrednio do modułów baterii akumulatorowych. W sytuacji, gdy fotowoltaika produkuje mniej energii lub nocą, można skorzystać ze zgromadzonej tam energii. Instalacja off grid działa w zupełnej opozycji do drugiego typu takiej instalacji, czyli on grid – systemu przyłączonego do zewnętrznej sieci energetycznej. 

Czy na instalację off-grid z akumulatorem można otrzymać dofinansowanie?

Niezwykle popularnym w Polsce programem, dzięki któremu da się uzyskać atrakcyjne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, jest Mój Prąd. Jednak dla każdego posiadacza instalacji off-grid lub osoby planującej jej zakup nie mamy dobrych wiadomości: instalacja, aby spełniać warunki Programu Mój Prąd, musi być podłączona do sieci dystrybucyjnej i musi być to podłączenie potwierdzone Zaświadczeniem OSD. Zatem na instalację off-grid nie ma możliwości otrzymać w ramach tego programu dofinansowania.

 • Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LifePO4 6000 cykli ogniwa CATL
  Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LifePO4 6000 cykli ogniwa CATL
  22,999.00 
 • Sako - power bank
  Magazyn Energii Li-Wall SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LifePo4 LCD
  9,999.00 
 • Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LifePO4 LCD
  Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LifePO4 LCD
  19,999.00 

Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Warto pamiętać, że do instalacji fotowoltaicznej off grid potrzebny jest odpowiedni inwerter off-grid (nazywany także falownikiem). Instalacja fotowoltaiczna off grid to jedno z najpopularniejszych zastosowań tego systemu, ale nie jedyny. Off grid można też użyć do grzania wody i zamontować np. na bojlerze. 

Czy instalacja off-grid jest legalna?

Instalacja off-grid jest w pełni autonomiczna i nie istnieje przepis, wymuszający zgłaszaniu jej, opomiarowaniu lub odbiorom. Warto dodać, że instalacje off-grid muszą w każdej sytuacji pracować w odłączeniu od sieci EE. Off-grid działa wyłącznie w zakresie domowym i nie ma wpływu na system energetyczny, dlatego nie trzeba jej zgłaszać do OSD i dopełniać skomplikowanych formalności.

Off-grid – najważniejsze zalety

Off-grid ma szereg zalet przemawiających za tym, by zdecydować się właśnie na ten system. Jedną z najważniejszych mocnych stron są stabilne i niezmienne koszty ponoszone w związku z pokrywaniem zapotrzebowania na prąd. Inny niewątpliwy atut off-grid to możliwość wykorzystania całej energii (nie trzeba oddawać nadwyżek do sieci energetycznej). Kolejna mocna strona off-grid to możliwość korzystania z prądu stałego bez jego konwersji przez inwerter na prąd zmienny.

Instalacja off-grid – czy warto?

Instalacja off-grid ma szereg zalet, wśród nich najważniejsza to całkowita niezależność energetyczna, ale nadal znacznie popularniejszy w Polsce system to on-grid. Dlaczego? Off- grid jest droższy w montażu, istnieje też konieczność wymiany akumulatorów oraz
magazynowania energii w akumulatorach na okres obniżonej produkcji, co wiąże się z zakupem drogich baterii oraz obowiązkiem ich systematycznego ładowania. Ponadto na instalacje off-grid nie ma atrakcyjnych programów dofinansowań. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *