Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?

Panele zasilane energią słoneczną, czyli fotowoltaika, to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Są ekologiczne, etyczne oraz – w skali kilku lat – pozwalają sporo zaoszczędzić w domowym budżecie na rachunkach za energię. Fotowoltaika może funkcjonować bez akumulatora, jednak wielu jej użytkowników decyduje się na taką inwestycję. Dlaczego? Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać? Typujemy najlepiej dopasowane do nich modele z naszej oferty. 

Czy akumulator do fotowoltaiki na pewno jest niezbędny? 

Akumulator do fotowoltaiki, nazywany także akumulatorem fotowoltaicznym, zwiększa sprawność instalacji fotowoltaicznej oraz ogranicza straty wynikające z nadwyżek energii z cyklu produkcji w ciągu dnia. Skumulowaną w akumulatorze do fotowoltaiki energię można spożytkować np. wieczorem, w nocy czy rankiem, zanim fotowoltaika rozpocznie nowy cykl produkcji. Nie ma konieczności, by inwestować w akumulator fotowoltaiczny, jednak eksperci szacują, że zwiększa on sprawność instalacji fotowoltaicznej w skali dnia o około 10-13%, zaś w skali roku o kilka dodatkowych procent.

Jest to zatem polecane szczególnie osobom, produkującym nadwyżkę energii, którą trudno wykorzystać w 100%. Nadmiar niewykorzystanej energii, by nie trafił do publicznej sieci energetycznej, można przekierować do urządzenia kumulującego energię, takiego jak pompa ciepła, grzejnik lub akumulator fotowoltaiczny.  

Jaki akumulator do fotowoltaiki

Jakie powinny być akumulatory do fotowoltaiki?

Akumulatory do fotowoltaiki powinno się wybierać, stosując zupełnie inne kryteria niż w przypadku akumulatorów samochodowych czy używanych np. w urządzeniach telekomunikacyjnych. Akumulatory do fotowoltaiki powinny pracować w trybie buforowym, nie pozostając całkowicie naładowane oraz w trybie ciągłej pracy cyklicznej. Inne, istotne kryteria to szybkość ładowania się, a także możliwość regularnego głębokiego rozładowania (te parametry spełnia np. akumulator litowo-jonowy).

Jaki akumulator do fotowoltaiki? Przegląd modeli z naszej oferty

Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać? Decyzja ta zależy w dużej mierze od tego, jakie urządzenia będą za jego pomocą zasilane. Akumulator AGM doskonale sprawdzi się do urządzeń o stałym dużym obciążeniu (np. lodówki czy samochodu elektrycznego). Tego rodzaju akumulator, czyli w technologii AGM, poza instalacjami fotowoltaicznymi, ma także zastosowanie w innej ekologicznej metodzie pozyskiwania energii, czyli w turbinach wiatrowych. Akumulator do fotowoltaiki AGM ma tę przewagę nad modelami żelowymi, że można go montować w dowolnej pozycji, a także jego cena jest niższa niż urządzeń żelowych. 

Inne urządzenia marki Voltino z naszej oferty, które doskonale nadają się w charakterze akumulatorów do fotowoltaiki, to akumulator LIFEPO4 12V 100-500 Ah, czyli rodzaj akumulatora litowo-jonowego oraz akumulator litowo-polimerowy 12V 45Ah 100A. Akumulatory LiPo, czyli wszystkie litowo-żelazowo-fosforanowe modele akumulatorów LifePO4, to doskonałe i optymalne rozwiązanie w domach, w których znajdują się panele fotowoltaiczne. 

Jaki akumulator do fotowoltaiki wybrać?

Jakie akumulatory do fotowoltaiki? Podsumowanie

Jakie akumulatory do fotowoltaiki wybrać, by ograniczyć straty wynikające z nadwyżek energii w skali dnia nawet o kilkanaście procent? Doskonałym rozwiązaniem są urządzenia w technologii AGM, a także litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty akumulatorów marki Voltino i wybranie spośród nich takiego, który sprawdzi się do naszej przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź aktualną ofertę naszego sklepu z akumulatorami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *