Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?

Panele słoneczne – za sprawą wielu programów z dofinansowaniami dla osób prywatnych, firm czy rolników – są w naszym kraju coraz popularniejsze. Wraz z liczbą przydomowych instalacji fotowoltaicznych rośnie też liczba akcesoriów, elementów montażowych i innych dedykowanych im udogodnień. Wśród nich na uwagę zasługuje magazyn energii do fotowoltaiki, o którym to napiszemy więcej w poniższym wpisie – zapraszamy do lektury. 

Magazyn energii do fotowoltaiki i różne jego rodzaje

Magazynem energii do fotowoltaiki może być urządzenie bazujące na akumulatorze. Jakim? W przypadku paneli słonecznych popularne i chętnie stosowane rozwiązania to propozycje kwasowo-ołowiowe (głównie żelowe, czyli rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego z żelowym elektrolitem), litowo jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe, czyli akumulatory LifePO4

Na rynku magazynów energii do fotowoltaiki jest też inny podział tego typu urządzeń na modele:

  • dla instalacji jednofazowych
  • dla instalacji trójfazowych

Po co stosuje się magazyn energii do fotowoltaiki? 

Magazyn energii do fotowoltaiki stosuje się, by wyprodukowaną przez instalację energię zachować dla siebie, a nie oddawać ją do sieci energetycznej. Zgromadzoną w urządzeniu energię można wykorzystać, gdy jest awaria w dostawie prądu, spadki lub skoki w sieci energetycznej lub instalacja fotowoltaiczna nie wyprodukowała wystarczająco dużo energii dla potrzeb gospodarstwa domowego (są to nierzadkie sytuacje w sezonie zimowym, nocami lub w pochmurne dni). 

Magazyn energii do fotowoltaiki cena

Magazyn energii do fotowoltaiki i największe jego zalety

Magazyn energii do fotowoltaiki to nowoczesne urządzenie, posiadające szereg użytecznych zalet. Jakich? Jego użytkownicy docenią go przede wszystkim za:

  • możliwość wykorzystania wyprodukowanej przez fotowoltaikę nadwyżki energii
  • bezpieczeństwo – nowoczesne modele magazynów energii do fotowoltaiki chronią instalację przed przeciążeniami, zwarciami i nagłą przerwą w dostawie prądu
  • niską wagę i niewielkie wymiary – magazyny energii i akumulatory LifePO4 wyróżniają się kompaktowymi gabarytami, dzięki czemu zmieszczą się nawet na niewielkim metrażu, nie są ciężkie, co ułatwia transport i przenoszenie do miejsca ich montażu
  • wysoką odporność na skoki temperatur – magazyn energii do fotowoltaiki w technologii LifePO4 ma szeroki zakres pracy w temperaturach od -30°C nawet do 60°C (w zależności od konkretnego modelu wartości te mogą być inne – warto sprawdzić specyfikację techniczną od producenta)
  • brak efektu pamięci – innego rodzaju baterie i akumulatory, które go posiadają, w toku eksploatacji i ładowania sukcesywnie tracą swoją rzeczywistą pojemność (np. bateria w smartfonie czy laptopie)
  • długi czas eksploatacji – szacuje się, że magazyn energii ma kilka tysięcy cykli ładowania/rozładowania, co oznacza jego użytkowanie nawet przez 25-30 lat!

Magazyn energii do fotowoltaiki i cena takich urządzeń 

Magazyn energii do fotowoltaiki – cena takiego produktu zależy przede wszystkim od:

  • pojemności magazynu energii – w przypadku magazynów energii jest to kluczowy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Im większa pojemność, tym wyższa cena. Pojemność, czyli ilość energii, jaką może zgromadzić bateria, dopasowuje się do mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej, 
  • mocy magazynu energii – kluczowa jest moc znamionowa, oznaczająca ilość energii, jaką bateria może dostarczyć w danej chwili. 

Poza pojemnością oraz mocą magazyn energii do fotowoltaiki i cena takiego urządzenia jest uzależniona od producenta (mała, niszowa marka czy globalny brand), żywotności (im dłuższa, tym finalny koszt będzie wyższy), a także jak najdłuższa gwarancja na ten produkt (niektóre mają liczony w latach, a inne w liczbie cykli ładowania). 

Od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. trwa nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0. Na magazyny energii do fotowoltaiki można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Szczegóły we wpisie Mój Prąd 2022.

Najnowsze wpisy

Rozładowany akumulator do zera? Podpowiadamy co zrobić

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?