Wszystko, co trzeba wiedzieć o programie Mój Prąd 2022

Mój Prąd 2022 to już czwarta edycja popularnego rządowego programu, w którym osoby fizyczne, wytwarzające energię na własny użytek, mogą dostać dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na złożenie wniosku i wzięcie udziału w tym programie. Poza możliwością zwrotu części kosztów instalacji fotowoltaiki, innym atutem tego programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w całej Polsce. Im więcej energii pozyskanej ekologicznymi metodami, tym lepiej dla naszej planety!

Mój Prąd 2022 – jakie zmiany zaszły w tegorocznej edycji?

W bieżącym roku zaszły dość istotne zmiany w warunkach dofinansowania programu Mój Prąd 2022. Do tej pory wszystkie poprzednie trzy edycje opierały się na wsparciu osób fizycznych, które decydują się na przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną. Mój Prąd 2022 został rozszerzony o możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych urządzeń, takich jak magazyny energii, magazyny ciepła i chłodu, ładowarki do samochodów elektrycznych, a także systemy zarządzania energią. 

W bieżącej edycji programu Mój Prąd 2020 dotacje przewidziane są dla nowych prosumentów oraz obecnych, którzy porzucą system opustów i wybiorą net-billing. Nie muszą być to osoby posiadające nowe instalacje fotowoltaiczne, przyłączane po 1 kwietnia 2022 roku. Dofinansowanie będzie przyznawane więc na inwestycje już dokonane, ale po 1 lutego 2020 roku. 

Mój Prąd – program: cele i zyski

Mój Prąd – program ten powstał w kilku dokładnie sprecyzowanych celach. Pierwszy i nadrzędny to zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. 

Obejmuje on częściowy zwrot za zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW. Dofinansowanie można otrzymać wyłącznie na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych, program nie obejmuje dofinansowania, mającego na celu zwiększenie mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Mój Prąd – program można opisać w kilku prostych krokach:

  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej
  • instalacja licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny 
  • podpisanie umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.
  • złożenie wniosku online, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu
  • ocena wniosku
  • w przypadku, gdy wniosek zostanie zaakceptowany, następuje wypłata dotacji do 3000 złotych (taka kwota obowiązywała w ubiegłych latach) 
  • w przypadku, gdy wniosek zostanie odrzucony, można złożyć go ponownie, jeśli powód odrzucenia został usunięty.

Zyski, płynące z otrzymania dofinansowania, to oczywiście częściowy zwrot za zakup i montaż fotowoltaiki (do 50% kosztów, ale nie więcej niż 3000 zł na instalację). 

Dotacja z programu Mój Prąd jest zwolniona z podatku PIT. Dodatkowym benefitem jest możliwość odliczenia od podatku inwestycji, której nie objęło dofinansowanie (jest to tzw. ulga termomodernizacyjna). Szacuje się, że panele fotowoltaiczne zwracają się po około 6-8 latach od montażu. 

Jaką kwotę dofinansowania można otrzymać w 2022 roku?

O dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów (magazynów energii/ciepła i systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się również dotychczasowi beneficjenci, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu Mój Prąd. Gdy przejdą na net billing dostaną grant 2 tys. zł. Jeśli prosument nie korzystał wcześniej z Mojego Prądu, to przechodząc na net billing dostanie 4 tys. zł dotacji do fotowoltaiki, albo 5 tys. zł, jeśli jednocześnie złoży wniosek o dofinansowanie kolejnych inwestycji w magazyny (i systemy zarządzania energią).

Łączna, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 500 zł, a wysokość dotacji zależy od stopnia rozbudowania systemu o urządzenia zwiększające zużycie energii w budynku i od tego, czy już wcześniej instalacja w budynku została dofinansowana czy też nie.

Nabór wniosków Mój Prąd – kiedy start?

Nabór wniosków do czwartej edycji programu Mój Prąd 4.0 rusza 15 kwietnia. Prowadzony jest on w trybie ciągłym do 2023 roku. Wnioski można składać drogą elektroniczną. 

Jak wypełnić wniosek Mój Prąd?

Jedyna, prawidłowa odpowiedź na pytanie, jak wypełnić wniosek Mój Prąd, to: ONLINE. Wyłącznie wnioski w formie elektronicznej będą brane pod uwagę podczas oceny. By móc złożyć dokumentację, niezbędny będzie profil zaufany lub e-dowód (w tym wypadku potrzebne będzie konto ePUAP). Jak wypełnić wniosek Mój Prąd? Precyzyjnie, bo po wysłaniu wniosku nie można go edytować lub podmieniać załączniki. Warto na początku skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Są to m.in. kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz zaświadczenie od operatora sieci dystrybucyjnej, potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci. 

Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Kolejna istotna z punktu widzenia potencjalnego beneficjenta tego programu kwestia, to jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd? Jest to banalnie proste, bo można to zrobić bezpiecznie i bez wychodzenia z domu online. Najlepiej wejść na oficjalną, rządową stronę https://mojprad.gov.pl (należy podać E-mail lub numer PPE oraz numer wniosku, a następnie kliknąć przycisk “Sprawdź status”)  lub https://gwd.nfosigw.gov.pl

Mój Prąd – podsumowanie i wnioski

Czwarta edycja Programu Mój Prąd to kolejna szansa, by uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Eksperci szacują, że w bieżącym roku składanie wniosków odbędzie się już w pierwszym kwartale. Warto trzymać rękę na pulsie, bo nabory wniosków o dofinansowanie zostają zamknięte z powodu wyczerpania budżetu programu. 

Przykładowe magazyny energii z naszej oferty:

Magazyny energii – pozostałe modele

Najnowsze wpisy

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

Jaki akumulator kupić?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?