Czy magazyn energii ma sens?

Coraz więcej osób decyduje się na pobieranie energii ekologicznymi metodami – między innymi za sprawą paneli fotowoltaicznych. Sprawia to, że posiadanie magazynu energii do prywatnego użytku staje się coraz popularniejsze. Ale czy taki magazyn energii ma sens?

Magazyn energii a panele fotowoltaiczne

Magazyn energii to urządzenie, służące do gromadzenia prądu. Popularnym jego zastosowaniem jest integracja z przydomowymi panelami fotowoltaicznymi. Panele te absorbują energię ze słońca, a następnie zamieniają ją w prąd, który jest transportowany do gniazdek w celu zasilenia maszyn, urządzeń, a nawet systemów ogrzewania. Nadwyżkę energii można wykorzystać w deszczowe lub zimowe dni, kiedy ilość słońca jest bardzo mocno ograniczona. Magazyn energii jest potrzebny, aby można było gdzieś tę nadwyżkę umiejscowić. 

Fotowoltaika to nie jedyne zastosowanie takich magazynów. Stosowane są one również między innymi w przydomowych farmach wiatrowych i samochodach elektrycznych.

  • Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LifePO4 6000 cykli ogniwa CATL
    Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LifePO4 6000 cykli ogniwa CATL
    22,999.00 
  • Sako - power bank
    Magazyn Energii Li-Wall SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LifePo4 LCD
    9,999.00 
  • Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LifePO4 LCD
    Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LifePO4 LCD
    19,999.00 

Magazyn energii – zalety jego posiadania

Posiadacze paneli, a tym samym magazynu energii zapewne szybko zauważą zalety ekologicznego pozyskiwania energii. Te zalety to:

  • niezależność energetyczna,
  • oszczędność pieniędzy,
  • stabilność energetyczna,
  • dbanie o środowisko naturalne. 

Warto również wspomnieć, że wraz z rosnącą popularnością magazynów energii, ceny tych urządzeń sukcesywnie spadają. 

Magazyn energii a ekologia

Domowy magazyn energii w połączeniu z instalacją, która wykorzystuje odnawialne źródła energii, jest dobrym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną. W przypadku paneli fotowoltaicznych będzie to światło słoneczne, ale odnawialnym źródłem może być także wiatr. Takie model przechowywania energii jest bardzo dobrym sposobem na zadbanie o stan naszej planety. 

Dofinansowanie magazynu energii w ramach programu Mój Prąd

Istnieje sporo programów dofinansowujących założenie paneli fotowoltaicznych i zakup magazynów energii. Jednym z nich jest właśnie “Mój Prąd 4.0” – w ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej lub takich urządzeń, jak magazyny energii, magazyny ciepła i chłodu lub inteligentne systemy zarządzania energią w domu. 

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające urządzenia, które wytwarzają energię elektryczną i mają zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. 

Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% całkowitego kosztu instalacji, a jednocześnie nie może być wyższa niż 3 tysiące złotych. Wyjątek od tej reguły stanowi przypadek, w którym prosumenci zdecydują się dodatkowo na systemy zarządzania energią, magazyn energii lub ładowarki do samochodów elektrycznych. Wysokość dofinansowania zależy więc od skali inwestycji. 

Sprawdź naszą ofertę magazynów energii w technologii LiFePO4 oraz dokładniej opisane w innym wpisie blogowym szczegóły na temat programu Mój Prąd 2022. Termin składania wniosków to od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. lub do wyczerpania środków.

Czy magazyn energii ma sens? Podsumowanie

Trudno o jednoznaczną odpowiedź, czy magazyn energii ma sens. Dla posiadaczy przydomowej minifarmy fotowoltaicznej zdecydowanie tak. Magazyn energii gwarantuje posiadaczom fotowoltaiki ciągłość zasilania w sytuacji awarii sieci energetycznej, a co za tym idzie bezpieczeństwo i spokój.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *