Jak dobrać magazyn energii?

W dzisiejszym wpisie blogowym podpowiadamy, jak dobrać magazyn energii i na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego produktu. Objaśniamy także, czym jest pojemność i moc magazynu energii i jakie ma znaczenie w kontekście gromadzenia jej np. w instalacji fotowoltaicznej. 

Jak dobrać magazyn energii? Pamiętaj o pojemności

W decyzji, jak dobrać magazyn energii, pomocne będą dwa parametry tego typu urządzeń. Pierwszy z nich to pojemność – jest to wartość najczęściej podawana w kWh. Co mówi ta liczba? Wskazuje, ile prądu może zmagazynować dany model. Często zamiast kWh pojemność magazynu energii jest podawana w Ah – zależy to od producenta i kraju pochodzenia urządzenia. Jeśli chodzi o magazyny energii do fotowoltaiki – najpopularniejsze użycie tego typu urządzeń – to najczęściej wprowadza się podział tych urządzeń na modele: o niskiej lub średniej mocy. Większe i droższe magazyny energii o lepszych parametrach technicznych stosuje się do użytku profesjonalnego: przedsiębiorstw i firm o dużym zapotrzebowaniu energetycznym. W sezonie zimowym lub okresach przejściowych, gdy zużycie prądu jest największe a panele fotowoltaiczne produkują mniej energii niż np. latem, magazyn energii na 25-40% dziennego poboru prądu w zimie wystarczy, by zasilić najważniejsze obwody tej instalacji.

jak dobrać magazyn energii? Poradnik

Jak dobrać magazyn energii? Nie zapomnij o jego mocy 

Kolejny, ważny aspekt, który należy rozważyć, zastanawiając się jak dobrać magazyn energii, to moc tego urządzenia. Generalna i ogólna zasada głosi, by moc dopasowywać do wielkości instalacji (np. fotowoltaicznej). W przypadku instalacji 5 kWp odpowiednim magazynem energii będzie model 5 kWh. Jest to jednak tylko teoria – ostateczna decyzja o mocy magazynu energii zależy od wielu innych czynników, takich jak indywidualne potrzeby, liczba urządzeń wchodzących w skład instalacji i wielu innych. Inna reguła głosi, że 1kW mocy czynnej magazynu energii to 1,25 kVA podłączonych do niego urządzeń. 

  • Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LifePO4 6000 cykli ogniwa CATL
    Magazyn energii SAKO Li-SUN 51.2V 200AH 10kWh LifePO4 6000 cykli ogniwa CATL
    22,999.00 
  • Sako - power bank
    Magazyn Energii Li-Wall SAKO 51,2V 100Ah 5 kWh LifePo4 LCD
    9,999.00 
  • Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LifePO4 LCD
    Magazyn energii Li-Wall SAKO 51,2V 200AH 10kWh LifePO4 LCD
    19,999.00 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu?

Nie tylko moc i pojemność magazynu energii ma znaczenie. Co jeszcze jest ważne podczas zakupu tego typu urządzenia? Jeżeli decydujemy się na magazyn energii bazujący na akumulatorach, to istotną kwestią jest głębokość rozładowania. W przypadku modeli LiFePO4 mają one nawet do kilku tysięcy cykli ładowania/rozładowania, co przekłada się na użytkowanie od 10 nawet do 25-30 lat. Seria LiFePO wyróżnia się na tle innych magazynów energii bazujących na akumulatorach tym, że kolejne ładowania nie skracają ich żywotności i nie zmniejszają ich pojemności.

Kolejny, istotny aspekt to bezpieczeństwo. Nowoczesne magazyny energii zostały wyposażone w szereg udogodnień, które poprawiają ich walory użytkowe, a w razie przekroczenia napięcia lub zbyt wysokiej temperatury ogniw, odcinają zasilanie.

Do przydomowych instalacji fotowoltaicznych przyda się magazyn energii, który jest lekki i można go montować w różnych pozycjach: zarówno w pionie, jak i poziomie. Ostatnia, ważna kwestia – utrata minimum energii w stanie spoczynku. Magazyn energii bazujący na akumulatorze LiFePO4 nawet po kilku-kilkunastu miesiącach będzie naładowany na wystarczającym poziomie, by można było z niego od ręki – bez doładowywania – skorzystać. 

Uwaga: obecnie trwa kolejny nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0. Na magazyny energii i inne urządzenia np. do przydomowej fotowoltaiki można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Szczegóły we wpisie Mój Prąd 2022.

Jak dobrać magazyn energii dopasowany do swoich potrzeb?

W razie wątpliwości o tym, jak dobrać magazyn energii, by był dopasowany do swoich potrzeb i np. posiadanej koło domu farmy fotowoltaicznej, warto zasięgnąć opinii u ekspertów. Można np. skontaktować się z naszymi konsultantami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie i podpowiedzą, jaki model z naszej oferty będzie najbardziej odpowiedni. Taki zakup wiąże się ze sporym wydatkiem i uszczupleniem budżetu, dlatego lepiej dobrze przemyśleć taką inwestycję i dokonać rozsądnego wyboru. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *