Jak dobrać magazyn energii?

W dzisiejszym wpisie blogowym podpowiadamy, jak dobrać magazyn energii i na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego produktu. Objaśniamy także, czym jest pojemność i moc magazynu energii i jakie ma znaczenie w kontekście gromadzenia jej np. w instalacji fotowoltaicznej. 

Jak dobrać magazyn energii? Pamiętaj o pojemności

W decyzji, jak dobrać magazyn energii, pomocne będą dwa parametry tego typu urządzeń. Pierwszy z nich to pojemność – jest to wartość najczęściej podawana w kWh. Co mówi ta liczba? Wskazuje, ile prądu może zmagazynować dany model. Często zamiast kWh pojemność magazynu energii jest podawana w Ah – zależy to od producenta i kraju pochodzenia urządzenia. Jeśli chodzi o magazyny energii do fotowoltaiki – najpopularniejsze użycie tego typu urządzeń – to najczęściej wprowadza się podział tych urządzeń na modele: o niskiej lub średniej mocy. Większe i droższe magazyny energii o lepszych parametrach technicznych stosuje się do użytku profesjonalnego: przedsiębiorstw i firm o dużym zapotrzebowaniu energetycznym. W sezonie zimowym lub okresach przejściowych, gdy zużycie prądu jest największe a panele fotowoltaiczne produkują mniej energii niż np. latem, magazyn energii na 25-40% dziennego poboru prądu w zimie wystarczy, by zasilić najważniejsze obwody tej instalacji.

jak dobrać magazyn energii? Poradnik

Jak dobrać magazyn energii? Nie zapomnij o jego mocy 

Kolejny, ważny aspekt, który należy rozważyć, zastanawiając się jak dobrać magazyn energii, to moc tego urządzenia. Generalna i ogólna zasada głosi, by moc dopasowywać do wielkości instalacji (np. fotowoltaicznej). W przypadku instalacji 5 kWp odpowiednim magazynem energii będzie model 5 kWh. Jest to jednak tylko teoria – ostateczna decyzja o mocy magazynu energii zależy od wielu innych czynników, takich jak indywidualne potrzeby, liczba urządzeń wchodzących w skład instalacji i wielu innych. Inna reguła głosi, że 1kW mocy czynnej magazynu energii to 1,25 kVA podłączonych do niego urządzeń. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu?

Nie tylko moc i pojemność magazynu energii ma znaczenie. Co jeszcze jest ważne podczas zakupu tego typu urządzenia? Jeżeli decydujemy się na magazyn energii bazujący na akumulatorach, to istotną kwestią jest głębokość rozładowania. W przypadku modeli LiFePO4 mają one nawet do kilku tysięcy cykli ładowania/rozładowania, co przekłada się na użytkowanie od 10 nawet do 25-30 lat. Seria LiFePO wyróżnia się na tle innych magazynów energii bazujących na akumulatorach tym, że kolejne ładowania nie skracają ich żywotności i nie zmniejszają ich pojemności.

Kolejny, istotny aspekt to bezpieczeństwo. Nowoczesne magazyny energii zostały wyposażone w szereg udogodnień, które poprawiają ich walory użytkowe, a w razie przekroczenia napięcia lub zbyt wysokiej temperatury ogniw, odcinają zasilanie.

Do przydomowych instalacji fotowoltaicznych przyda się magazyn energii, który jest lekki i można go montować w różnych pozycjach: zarówno w pionie, jak i poziomie. Ostatnia, ważna kwestia – utrata minimum energii w stanie spoczynku. Magazyn energii bazujący na akumulatorze LiFePO4 nawet po kilku-kilkunastu miesiącach będzie naładowany na wystarczającym poziomie, by można było z niego od ręki – bez doładowywania – skorzystać. 

Uwaga: obecnie trwa kolejny nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0. Na magazyny energii i inne urządzenia np. do przydomowej fotowoltaiki można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Szczegóły we wpisie Mój Prąd 2022.

Jak dobrać magazyn energii dopasowany do swoich potrzeb?

W razie wątpliwości o tym, jak dobrać magazyn energii, by był dopasowany do swoich potrzeb i np. posiadanej koło domu farmy fotowoltaicznej, warto zasięgnąć opinii u ekspertów. Można np. skontaktować się z naszymi konsultantami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie i podpowiedzą, jaki model z naszej oferty będzie najbardziej odpowiedni. Taki zakup wiąże się ze sporym wydatkiem i uszczupleniem budżetu, dlatego lepiej dobrze przemyśleć taką inwestycję i dokonać rozsądnego wyboru. 

Najnowsze wpisy

Rozładowany akumulator do zera? Podpowiadamy co zrobić

Jaki akumulator do pastucha wybrać?

Jaki akumulator do alarmu?

Jaki akumulator do ciągnika?

Jaki akumulator do wiertarki wybrać?

Jaki akumulator wybrać do lamp solarnych?

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej?

Jaki akumulator do wózka widłowego?

Akumulator awaryjny do domu – co trzeba o nim wiedzieć?

POLECANE PRODUKTY

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?